Artikkeli kuva

Makedonian rajan lähellä Idomenissa syttyi kahakka Eurooppaan pyrkivien kurdien ja arabien välillä. / Bulent Kilic

Kreikan ja Makedonian rajalla taas levotonta

13.04.2016 |21:53

Kreikan ja Makedonian rajalla oli jälleen keskiviikkona levotonta. Noin 30 ihmisen ryhmä yritti huopia apuna käyttäen ylittää rajan Makedonian puolelle piikkilanka-aidan yli, kreikkalaislehti Kathimerini kertoo uutistoimisto AP:n tiedoihin nojaten. Kreikkalaisviranomaisten mukaan Makedonian rajavartijat ampuivat tulijoita kohti kyynelkaasua ja käytti tainnutuskranaatteja.

Kenenkään ei tiedetä kuitenkaan loukkaantuneen. Sunnuntaina Makedonian rajalla oli vielä levottomampaa. Makedonian rajavartijat käyttivät kumiluoteja. YK:n pakolaisjärjestö tuomitsi jyrkästi Makedonian rajavalvojien voimankäyttöä. Uutistoimisto Reutersin kuvaama videomateriaali kertoo rajalla vallinneesta kaaoksesta. Reuters kuvaa aluetta “taistelukentäksi”.

Arviolta 11 000 turvapaikanhakijaa ja siirtolaiseksi aikovaa ovat olleet Idomenin lähellä helmikuusta alkaen, kun Makedonia käytännössä sulki Kreikan vastaisen rajansa. Kreikkalaisviranomaiset ovat vedonneet telttakyläläisiin, että he hakeutuisivat varsinaisiin vastaanottokeskuksiin parempien elinolojen vuoksi.

Samalla he voisivat tulla EU:n enemmistöpäätöksellä tehtyyn taakanjakosopimuksen piiriin. Moni kuitenkin haluaa matkata nimenomaisesti Saksaan. He pelkäävät tulevansa uudelleensijoitetuksi jonnekin muualle.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää