

LEHTIKUVA
Kreikan maahanmuuttoministeri: Kansalaisjärjestöt auttavat somaleita Turkin kautta Kreikkaan laittomasti
Kreikan maahanmuuttoministeri syyttää kansalaisjärjestöjä siitä, että ne auttavat somaleita Turkin kautta Kreikkaan laittomasti. Somalisiirtolaiset tuodaan Turkkiin opiskelijaviisumilla, mutta heidät siirretään välittömästi rannikolle odottamaan ihmissalakuljettajien järjestämää matkaa Kreikkaan.
Maahanmuuttoministeri Notis Mitarakis syytti tiistaina Ateenassa pitämässään lehdistötilaisuudessa nimeltä mainitsemattomia kansalaisjärjestöjä siitä, että ne auttavat somaleita Turkin kautta Kreikkaan laittomasti, kertoo kreikkalainen Kathimeriní-sanomalehti englanninkielisessä versiossaan. Uutistoimisto Reutersin mukaan siirtolaisille hankitaan Somaliassa viisumi Turkkiin opiskelun tai sairauden hoidon perusteella.
– Kansalaisjärjestöt maksavat viisumin hankkimisen ja lennon Istanbuliin, kertoi Kreikan maahanmuuttoministeri lehdistötilaisuudessa. Sen jälkeen siirtolaiset kuljetetaan Turkin rannikolle, josta ihmissalakuljettajat auttavat heitä kansalaisjärjestöjen tuella pääsemään EU-alueelle laittomasti.
– Nämä maahantulot on estettävä kaikin laillisin keinoin, ministeri sanoi. Me emme halua maastamme porttia Eurooppaan.
Perusteettomia turvapaikkahakemuksia
Maahanmuuttoministeri Notis Mitarakis kertoi, että marraskuun alusta lukien Lesboksen saarelle on tullut 214 uutta turvapaikanhakijaa, joista yli puolet eli 142 on Somalian kansalaisia. Opiskeluviisumilla tai muuten Turkkiin tulleisiin somaleihin ei tietenkään kohdistu Turkissa mitään sellaista vainoa, joka oikeuttaisi heidät hakemaan turvapaikkaa EU-alueelta.
Lesbos ja muut Kreikan saaret ovat olleet syksyn mittaan otsikoissa siksi, että mellakoivat turvapaikanhakijat ovat polttaneet omia pakolaisleirejään päästääkseen pois saarilta Saksaan tai muihin EU-maihin. Kreikasta on siirretty turvapaikanhakijoita muun muassa Suomeen.
Kreikkalaisministeri syytti tiedotustilaisuudessa Turkkia siitä, että Turkki ei ole noudattanut vuonna 2016 EU:n kanssa solmimaansa pakolaissopimusta ja estänyt ihmissalakuljettajien veneiden lähdön Turkin rannikolta. Kreikka on jo pitkään sanonut Turkin käyttävän laittomia siirtolaisia ikään kuin aseena Kreikkaa vastaan.
Rajalevottomuudet jatkuneet jo pitkään
Tähän asti pahimmat laittomaan siirtolaisuuteen liittyvät rähinät Turkin ja Kreikan välillä nähtiin maaliskuussa, kun Turkki kuljetti maiden väliselle maarajalle tuhansia laittomia siirtolaisia ja yllytti näitä pyrkimään Kreikkaan vaikka väkisin.
Rajamellakoiden aikana Kreikan poliisit ja rajavartijat ampuivat kyynelkaasuammuksia raja-alueelle. Myös Turkin puolelta rajaa ammuttiin kyynelkaasua Kreikan puolelle ja heiteltiin kreikkalaisia poliiseja ja rajavartijoita kivillä ja polttopulloilla. Kreikkaan pyrkineet laittomat siirtolaiset sytyttivät myös tulipaloja raja-aidan viereen.
Tulijat Somaliasta tuskin loppuvat jatkossakaan, sillä kansalaisjärjestöjen tarjoamista opiskelijaviisumeista on uutisoitu myös siellä. Tästä kätevästä keinosta päästä Turkin kautta EU-alueelle on kertonut ainakin englanninkielinen Somaliland Sun -uutissivusto.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- opiskelijaviisumi Notis Mitarakis Turkin ja EU:n pakolaissopimus Lesbos kansalaisjärjestöt laiton siirtolaisuus Turvapaikanhakijat Turkki Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakijoiden leiri paloi maan tasalle Kreikassa – levottomuudet leviävät Lesboksen saarella

Suomeen 11 pakolaista Morian palaneelta leiriltä – Ruotsi lähettää telttoja

Lesboksen turvapaikanhakijat kertovat vihaavansa Eurooppaa, mutta he haluavat silti Saksaan – “sytytimme koko leirin tuleen näyttääkseemme halveksuntamme”

Ronkainen: Hyväntekeväisyyttä velkarahalla – hallitus kasvattaa kiintiöpakolaisten määrää ja törsää kehitysapuun 1,2 miljardia euroa

Euroopan komissiolta tulossa uusi ehdotus turvapaikkajärjestelmään: Asuta tai palauta

Maahanmuuttajat jonottavat koronatestejä päästäkseen lomailemaan lähtömaihin – kyläilyreissuilta tuodaan Suomeen uusia tartuntoja

Ilmainen raha kelpaa Somalialle, joka kieltäytyy ottamasta vastaan omia kansalaisiaan – kolmessa vuodessa Suomen veronmaksajilta yli 25 miljoonaa euroa Somalian kehitysyhteistyöhankkeisiin

Iran teloitti hallintoa kritisoineen toimittajan

Suomen etuvartiolla vilkasta: Ruotsi käännyttää 1 000 ihmistä viikossa Tanskan vastaiselta rajalta
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää