Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kreikan hallitus aikoo jatkaa suljettujen vastaanotto- ja palautuskeskusten rakentamista saarille protesteista huolimatta

26.02.2020 |15:03

Kreikan hallitus aikoo jatkaa suunnitelmiaan suljettujen vastaanotto- ja palautuskeskusten rakentamisesta viidelle kreikkalaiselle saarelle, uutisoi kreikkalainen sanomalehti Kathimerini. Paikalliset asukkaat protestoivat keskusten rakentamista vastaan. Asukkaat haluavat vanhojenkin leirien purkua.

Protestoineet asukkaat ja mantereelta tuodut mellakkapoliisit ottivat yhteen Lesbosin ja Chíosin saarilla. Mielenosoittajien kärjessä on ollut aluepoliitikoita, kuten alueen kuvernööri ja pormestareita.

Asukkaat haluavat estää rakennustyöt

Euroopan komissio on kehottanut osapuolia pidättyväisyyteen. Chíosin pormestari on mediatietojen mukaan joutunut hoidattamaan vammojaan, joita paikalliset luonnehtivat liialliseksi kemikaalien käytöksi. Mellakkapoliisi on ampunut kyynelkaasua väkijoukkojen hajoittamiseksi.

Asukkaat ovat pyrkineet estämään raivaus- ja rakennusmateriaalien kuljetukset keskusten suunnitelluille rakennuspaikoille.

Hallitus toivoo yhteistyötä

Kreikan hallitus ei aio perääntyä rakennussuunnitelmissaan. Sen tavoite on saada keskukset toimintavalmiiksi kesän aikana, jolloin ihmissalakuljteuksen arvellaan yltyvän.

Hallituksen tiedottaja Stelios Petsas kertoi, että hallituksen tavoitteet sisältyvät suljettuihin leireihin. Tällöin rajavalvonta ja hakemusten käsittelyaika nopeutuu.

– Pyydämme paikallisilta ymmärrystä suljetuille keskuksille. Ne hyödyttävät maata ja paikallisia, hän sanoi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää