

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Koskela vaatii hallitusta panostamaan kotimaisiin polttoaineisiin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela vaatii hallitukselta toimia kotimaisten polttoaineiden tuotantokapasiteetin nostamiseksi.
Kansanedustaja Jari Koskela on jättänyt hallitukselle sekä kirjallisen kysymyksen että toimenpidealoitteen nestemäisten polttoaineiden mahdollisuuksista ja niiden tuotantokapasiteetin nostamisesta etenkin tilanteissa, joissa polttoaineiden huoltovarmuus on uhattuna ja öljyn hinta karkaa käsistä.
– Suomi voisi olla nykyistä omavaraisempi polttoaineiden suhteen turvautumalla kotimaisiin biopolttoaineisiin. Biopolttoaineita pystyy tuottamaan muun muassa puuhakkeesta ja muusta hakkuujätteestä sekä rypsi- ja rapsiöljystä, Koskela toteaa kirjallisessa kysymyksessään.
Huoltovarmuus edellä
Biopolttoaineiden tuotantokapasiteettia on syytä nostaa nykyisestä huoltovarmuuden takia. Tällöin on tärkeä selvittää raaka-aineiden saatavuuteen liittyvät seikat. Kotimaisen rypsin ja rapsin saatavuus voi osoittautua ongelmaksi, kun Suomessa on käynnissä myös maatalouden kriisi. Raaka-aineena voidaan käyttää myös osin tai kokonaan turvetta.
Koskela kysyy hallitukselta, näkeekö se tarpeen nostaa biopolttoaineiden tuotantokapasiteettia nykyisestä ja millaisia mahdollisuuksia Suomella on nostaa tuotantokapasiteettia pikaisestikin. Lisäksi Koskela tiedustele hallitukselta siitä, miten maatalouden kriisi vaikuttaa biopolttoaineiden raaka-aineiden saatavuuteen.
Toimenpiteitä heti
Jättämässään toimenpidealoitteessa kansanedustaja Koskela vaatii hallitusta ryhtymään toimenpiteisiin, joilla kotimaisten polttoaineiden tuotanto voidaan turvata.
– Yhtenä keinona valmistaa kotimaista nestemäistä polttoainetta on turvautua niin sanottuun Fischer-Tropsch-prosessiin. F-T-prosessissa raaka-aineena voidaan käyttää biomassaa, kuten haketta, jolloin prosessissa syntyvä polttoaine on hiilineutraalia, mutta myös turvetta voidaan käyttää, Koskela kirjoittaa aloitteessaan.
Turpeen käyttö järkevää
Turpeen käyttö varmistaisi osaltaan prosessin toimivuutta, tehostaisi sitä ja vähentäisi investoinnin riskejä. Tilanteessa, jossa öljyn ja kaasun hinta nousee, turpeesta osin tai kokonaan tehdyn polttoaineen kilpailukyky vain paranee. Sopivaa tuotantopinta-alaa Suomessa on valmiina valtavasti.
– Turpeen käyttö tähän tarkoitukseen voi olla myös järkevää, koska on uhkana, että turvealueet jäävät maankäyttösektorilla muutoin päästölähteiksi vuosikymmenien ajaksi. Samaan päädytään helposti myös turvetuotannosta poistuneita alueita taitamattomasti ennallistamalla, Koskela huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruoantuottajien jaksamista on tuettava – Elomaa: “Pelissä on valtavat panokset”

Huoltovarmuuden turvaamiseksi tarvitaan lisää tekoja – ”Venäläinen sahanpuru ei ole vaihtoehto”

Puisto: Romutettavat turvetuotantokoneet varmuusvarastoon – romutus on keskeytettävä välittömästi

Immonen: Ruuan- ja energiantuotannon huoltovarmuus turvattava – “Isänmaan etu kaiken muun edelle”

Miten hallitus varautuu huoltovarmuuden kannalta tärkeän turpeen nostoon, jos tulevat kesät ovat sateisia?

Sikatilojen ahdinko pahenee – Sheikki Laakso vaatii kaupalta tekoja
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää