
LEHTIKUVA
Koskela: Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti kääntää kurssin kohti parempaa – “Puutumme sellaisiin kipukohtiin, joihin muut puolueet eivät tohdi kajota”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela sanoo perussuomalaisten vaihtoehtobudjetin esittävän selkeän vaihtoehdon hallituksen harjoittamalle politiikalle. Eduskunnan täysistunnossa pitämässään puheessa Koskela korostaa perussuomalaisen linjan parantavan suomalaisten ostovoimaa ja kääntävän Suomen kurssin kohti parempaa.
– Vaihtoehtobudjetissamme puututaan sellaisiin kipukohtiin, joihin muut puolueet eivät tohdi kajota, kuten EU:n liittovaltiokehitys ja maahanmuuton moninaiset kustannukset. Vaihtoehtobudjetti haastaa hallituksen myös ilmastopolitiikassa, jossa perussuomalaiset edustaa tolkullista ja kokonaisvaltaisesti harkittua linjaa, Jari Koskela toteaa täysistuntopuheenvuorossaan.
Koskelan mukaan ilmastopolitiikassa riittää nykyistä vähempikin kunnianhimo. Suomea ei hänen mielestään pidä viedä kaasu pohjassa kohti tuntematonta, jossa pieni- ja keskituloisilla on vain maksajan rooli. Perussuomalaiset esittääkin polttoaine- ja lämmityspolttoaineveroihin tuntuvaa alennusta, jotta asumisesta ja liikkumisesta tulee halvempaa. Tämä parantaa myös työn ja yrittäjyyden edellytyksiä.
Omaishoitajien rooli on ensiarvoisen tärkeä
Koskela sanoo olevansa huolissaan sosiaali- ja terveyspalvelujen resurssien saatavuudesta ja riittävyydestä. Yhtenä keinona helpottaa sote-sektorin taakkaa on panostaa omaishoitoon nykyistä voimakkaammin. Perussuomalaiset ehdottaakin 20 miljoonan kevennystä omaishoidon tuen verotukseen. Pitkän tähtäimen tavoitteena on omaishoidon tuen täysi verovapaus.
– Läheiset suorittavat 80 prosenttia kaikesta ikääntyvien hoidosta. Omaishoidon suuresta merkityksestä kertoo myös se, että pelkästään ikääntyneiden omaishoidettavien vaihtoehtoisen hoidon ja palveluiden kustannuksiksi on laskettu 3,1 miljardia euroa, Koskela sanoo puheenvuorossaan.
Maa- ja metsätaloutta puolustettava voimakkaammin
Vaihtoehtobudjetissaan perussuomalaiset puolustaa voimakkaasti suomalaista maa- ja metsätaloutta. Maaseudun elinvoimalle esitetään 70 miljoonan euron tukipakettia.
– Puhdas kotimainen ruoka on meille elinehto. Siitä ollaan tutkimustenkin mukaan myös valmiita maksamaan. Suomeen pitää saada elintarvikeketjuun tulolaki, joka takaa tuottajalle kohtuullisen osuuden tuotteen hinnasta. Heidän pitää saada työstänsä heille kuuluva korvaus, Koskela toteaa puheessaan.
Metsäpolitiikka pidettävä kansallisissa käsissä
Metsäpolitiikka halutaan perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa pitää kansallisissa käsissä. Koskelan mielestä suomalaista metsätalouden osaamista voitaisiin voimakkaammin viedä myös muihin maihin.
– Suomessa on 632 000 metsänomistajaa. Metsätalous on Suomen hyvinvoinnin kulmakivi, ja tästä tulemme myös pitämään kiinni. Metsäteollisuuden viennin koko on 18 prosenttia tavaraviennistämme. Emme missään olosuhteissa halua, että metsistämme päätetään EU:ssa, Koskela linjaa.
Koskela huomauttaa, että metsätalouden tukemiselle on kansan vahva tuki. Metsäteollisuus ry:n kyselyn mukaan kolme neljäsosaa on sitä mieltä, että päättäjien on puolustettava metsäteollisuuden edellytyksiä Euroopan unionissa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- metsänomistajat metsäpolitiikka ostovoiman kasvattaminen lämmityskustannukset polttoaineverotus liittovaltiokehitys Asumisen kustannukset suomalainen työ ja yrittäminen Liikkumisen hinta Euroopan unioni kotimainen ruoka sosiaalipalvelut sosiaali- ja terveyspalvelut Jari Koskela Vaihtoehtobudjetti Omaishoitajat Verovapaus Maahanmuuton kustannukset Maa- ja metsätalous ilmastopolitiikka Metsätalous Tukipaketit Metsäteollisuus verotus sote
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskenkylä: “Hyvinvointivaltion olemassaolo on jo uhattuna, PS:n vaihtoehtobudjetissa hyviä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi – ratkaisevaa on ihmisten kannustaminen työntekoon ja yrittäjyyden edistäminen”

Autoilun ja asumisen hinta alemmaksi – perussuomalaiset leikkaisi polttoaineverosta ja lämmittämisen verotuksesta

Leena Meri: Sote-hallintoon hupenevat miljardit olisi pitänyt kohdistaa perusterveydenhuollon resursseihin – ”Veronmaksajien rahaa kuluu paljon, mutta palvelut eivät parane”

Kokoomus ei halua keventää polttoaineen verotusta – perussuomalaiset pitävät korkeita pumppuhintoja kurittamisena

Suomessa on nyt EU-alueen kolmanneksi kallein bensa – Tavio: ”Autoilijoilta kerätään rahaa, joka menee kehitysapuna Afrikkaan”

Perussuomalaiset: Yle kulukuurille ja kehitysavusta 520 miljoonaa euroa pois

Mäenpää: Hallitukselle suomalaisten turvallisuus on megaluokan vitsi
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää