PS ARKISTO

Koskela haluaa Huoltovarmuuskeskuksen puolustusministeriön alaisuuteen

24.10.2022 |11:30

Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela ehdottaa Huoltovarmuuskeskuksen siirtämistä työ- ja elinkeinoministeriön alaisuudesta puolustusministeriön alaisuuteen. Koskela on jättänyt aiheesta toimenpidealoitteen.

– Valtioneuvoston huoltovarmuusselonteon mukaan huoltovarmuus on osa yhteiskunnan turvallisuusstrategian mukaista kokonaisturvallisuutta. Huoltovarmuutta ei voi erottaa muusta turvallisuudesta ja se on siten myös oleellinen osa Suomen puolustuskykyä. Kun huoltovarmuus on kunnossa, kestää yhteiskunta paremmin turvallisuuspoliittisia shokkeja, Jari Koskela toteaa.

Hapuilevaa toimintaa

Työ- ja elinkeinoministeriön alaisuudessa toimiva Huoltovarmuuskeskus nousi otsikoihin koronapandemian yhteydessä keväällä 2020. Oman kasvomaskituotannon puutteessa sekä hankintayhteistyön epäselvyyksien takia maskeja tilattiin liike-elämän epämääräisiltä tahoilta, mikä aiheutti valtavan kohun. Poliittisen vastuun sijaan Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja painostettiin eroamaan.

– Huoltovarmuuskeskuksen toiminta on ollut hapuilevaa myös tänä vuonna. Turvetuotannon kohdalla Huoltovarmuuskeskus on joutunut viivyttelemään varmuusvarastojen hankintapäätöksensä kanssa. Energiaomavaraisuuden kannalta äärimmäisen tärkeän turvetuotannon suhteen ilmastonäkökulmat ovat kuitenkin painaneet huoltovarmuusnäkökulmaa enemmän ja turvetuottajat ovat joutuneet elämään epävarmuudessa, Koskela muistuttaa.

Huoltovarmuus hallittava

Koskela korostaa, että huoltovarmuudessa on kyse suomalaisen yhteiskunnan selviytymisestä ja kriisien aiheuttamien kerrannaisvaikutusten hallinnasta. Pahimmillaan huoltovarmuuden kannalta oleellisissa asioissa on haettu kompromisseja ja jopa osaoptimointeja esimerkiksi painottamalla ilmastonäkökulmaa kaiken muun kustannuksella.

– Näkisin, että siirtämällä Huoltovarmuuskeskus puolustusministeriön alaisuuteen, vahvistaisimme yhteiskuntamme kykyä varautua ja selviytyä tulevaisuuden kriiseistä paljon nykyistä paremmin, Koskela painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
5.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää