Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Koposelta ehdotuksia autoilijoiden ja ammattiliikenteen ahdinkoa helpottamaan: Jakeluvelvoite poistettava, ammattidiesel pikaisesti käyttöön

11.03.2022 |17:34

Kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee, miten hallitus on täysin kykenemätön helpottamaan yrittäjien ahdinkoa ja hölläämään kunnianhimoisia ilmastotavoitteitaan. Koponen ehdottaa toimenpidealoitteessaan jakeluvelvoitteen määräaikaista poistamista ja ammattidieselin ottamista käyttöön mahdollisimman pikaisesti.

Bensiinin ja dieselin litrahinnat ovat ennätyskorkealla. Vaikutukset näkyvät muun muassa huoltovarmuuden vaarantumisena, investointien rapautumisena ja kansalaisten heikentyneenä ostovoimana. Kysymys on koko Suomen kilpailukyvystä.

Perussuomalaiset vaativat hallitukselta toimia energian ja polttoaineiden hintoihin hiljattain välikysymyksellä. Vain muutamia viikkoja myöhemmin, Ukrainan sodan puhjettua, tilanne on kriisiytynyt entisestään. Kuljetus- ja logistiikka-alaan sekä maa- ja metsätalouteen kohdistuu mittavia kustannushaasteita.

– SKAL ry:n mukaan esimerkiksi yksi sentti lisää dieselin hintaan tarkoittaa noin 13 miljoonan euron lisäkustannuksia kuljetusalalle, kertoo kansanedustaja Ari Koponen.

Jakeluvelvoite nostaa polttoaineen hintaa

Polttoaineita koskee jakeluvelvoite eli osuus, jonka jakelijan myymästä polttoaineesta pitää olla uusiutuvaa. Velvoite on tänä vuonna 19,5 %, mutta on nousemassa 30 prosenttiin vuoteen 2029 mennessä.

– Vaikka jakeluvelvoite ei ole varsinainen vero, ovat sen vaikutukset rinnasteisia veronkorotukselle, sillä se nostaa polttoaineen hintaa. Jakeluvelvoite tulisi määräaikaisesti poistaa, ehdottaa Koponen.

90 prosenttia tavaraliikenteestä kulkee kumipyörillä

Lisäksi Koponen ehdottaa toimenpidealoitteessaan ammattiautoilijoille verohelpotusta ammattidieselin muodossa mahdollisimman pikaisesti.

– Nämä olisivat toimia, jotka auttaisivat välittömästi niin tavallista autoilijaa kuin ammattiliikennettä. Noin 90 prosenttia suomalaisesta tavaraliikenteestä kulkee kumipyörillä, päättää Koponen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää