Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Koponen vaatii hallitusta mitätöimään Suomessa asuvien venäläisten aseluvat – pysyvä aselupakielto tietyistä rikoksista tuomituille kansalaisuuteen katsomatta

27.02.2023 |17:09

Suomen naapurimaa Viro on hallitusohjelmakirjauksensa mukaisesti tehnyt ampuma-aselakiin muutoksen, joka rajaa aseiden omistuksen ainoastaan Euroopan unionin ja Naton jäsenvaltioiden kansalaisille.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen vaatii uusimmassa toimenpidealoitteessaan Suomen hallituksen tekevän vastaavan lakiuudistuksen.

– Virossa Venäjän ja Valko-Venäjän kansalaisten noin 1 300 aselupaa perutaan lakimuutoksen myötä, eikä uusia lupia myönnetä, Koponen kertoo.

Pysyvä aselupakielto rikollisille

Lakimuutos sisältää myös pysyvän aselupakiellon tietyistä rikoksista tuomituille kansalaisuuteen katsomatta. Lakimuutosta on perusteltu kansallisella turvallisuudella. Venäjä ei näin ollen pysty käyttämään Virossa asuvia venäläisiä aseenomistajia sabotaasi-, sota- ja vihollistoimintaansa.

– Suomen tulisi ehdottomasti tehdä viipymättä ampuma-aselakiin vastaavat muutokset ja rajata aseiden omistus ainoastaan EU:n ja Naton jäsenvaltioiden kansalaisille, ehdottaa Koponen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää