

Koponen tyytyväinen lakialoitteidensa saamasta kannatuksesta yli puoluerajojen: “On hienoa, että kiusaamisasia otetaan vakavasti eduskunnassa”
Eduskunta on aloittanut laajan kiusaamisen, väkivallan ja häirinnän ehkäisyä koskevan lakipaketin käsittelyn. Kansanedustaja Ari Koponen on tehnyt paljon töitä kiusaamisongelman ratkaisemiseksi ja iloitsee siitä, että lakipaketin valmistelussa on hyödynnetty hänen tekemiään lakialoitteita.
Hallituksen esityksessä on useita muutoksia opetustoimen säännöksiin, jotta kiusaamiseen voitaisiin puuttua oikea-aikaisesti ja taata koululaisille turvallinen oppimisympäristö. Samalla tämä hallituksen esitys on kansanedustaja Ari Koposen mielestä tärkeä osoitus siitä, miten yksittäisten kansanedustajien aloitteita on mahdollista huomioida lainvalmistelussa.
– Lainsäädäntöhanke nimittäin sisältää tekemäni lakialoitteen. Jatkossa koulun opettajat ja rehtori ovat velvollisia ilmoittamaan koulussa tai koulumatkalla tapahtuneesta kiusaamisesta ja väkivallasta oppilaan huoltajille myös toisen asteen koulutuksessa. Vain harva lapsi uskaltaa kertoa kiusaamisesta aikuiselle oma-aloitteisesti, eikä vastuu avun hakemisesta ja saamisesta voi olla lapsella itsellään. Jatkossa tieto kiusaamisesta ei jää piiloon, selostaa Koponen.
Rehtorille oikeus antaa jälki-istuntoa
Ari Koponen laati viime vuonna myös toisen lakialoitteen, jossa hän ehdotti useita erilaisia täsmennyksiä perusopetuslakiin.
– Yksi ehdotuksistani oli antaa rehtorille oikeus antaa jälki-istuntoa. Myös tämä löytyy hallituksen esityksestä, ja jatkossa rehtorilla on oikeus puuttua häiritsevään käytökseen, Koponen kertoo.
Tehdessään ehdotuksia Koponen on kuunnellut koulun arjessa työskentelevien ihmisten tarpeita sekä tehnyt yhteistyötä opetusalan ammattilaisten kanssa. Koponen iloitsee, että kaikki perussuomalaiset kansanedustajat allekirjoittivat nämä molemmat lakialoitteet.
Koposen aloitteille tukea yli puoluerajojen
Huolen koulukiusaamisesta jakoi suurin osa muidenkin puolueiden edustajista, sillä aloitteet saivat taakseen enemmistön tuen. Tämä ei ole suinkaan tavanomaista. Esimerkiksi vuonna 2019 vastaavia yli 100 allekirjoituksen keränneitä lakialoitteita oli yhteensä vain kolme kappaletta.
– Koulukiusaamiseen ja -väkivaltaan puuttuminen ja sen ehkäiseminen ovat yksi oman eduskuntatyöni suurimmista tavoitteista, ja työ ongelman eteen jatkuu. Arkadianmäellä tarvitaan puoluerajat ylittävää yhteistyötä tärkeiden asioiden edistämiseksi. On hienoa vihdoin todeta, että kiusaamisasia otetaan vakavasti eduskunnassa ja sen eteen tehdään konkreettisia tekoja, sillä vasta ne vievät asiaa parempaan suuntaan, kiittelee Koponen.
Näillä näkymin lait on tulevat voimaan 1.8.2022.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- opetusala jälki-istunto kouluväkivalta oppimisympäristö lainvalmistelu lakipaketti Ari Koponen lainsäädäntö häirintä lakialoite Koulukiusaaminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen: Marinin hallitukselta on löydyttävä rahaa ja uskallusta uusiin toimintamalleihin – “Koulukiusaajan tulisi vaihtaa koulua, ei kiusatun”

Tämän lakialoitteen allekirjoitti yli 100 kansanedustajaa – Koponen: “Valtion on hyödynnettävä kaikki keinot koulukiusaamiseen puuttumiseksi”

Koposelta jo toinen lakialoite koulukiusaamisongelman ratkaisemiseksi: “Tarvitsemme lakiuudistuksia kiusaamiseen puuttumiseksi”

Koposelta jo toinen yli 100 nimeä kerännyt lakialoite: “Koulukiusaaminen ei lopu pelkällä pääntaputtelulla”

Hallituksen toteuttama sitouttavan kouluyhteistyön malli käytännössä identtinen Ari Koposen kansalaisaloitteen kanssa – “Tämä on askel kohti parempaa”

Vain hyvinvoiva lapsi voi oppia ja kasvaa täyteen potentiaaliinsa – Koponen: Vuorovaikutustaidot ja kiusaamisen ennaltaehkäisy vahvemmin mukaan perusopetukseen

Ari Koponen tyytyväinen aloitteidensa esittelemien ehdotusten toteutumisesta: “Konkreettiset teot lasten ja nuorten eteen jatkuvat”

Huomenna vietetään itsemurhien ehkäisypäivää – “Yksi syrjäytynyt lapsi maksaa yhteiskunnalle jopa miljoona euroa”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää