Artikkeli kuva

Tietulli Ranskassa. / LEHTIKUVA

Koponen: Tietullien haitat valtavat – hyödyt mitättömiä

30.06.2022 |13:55

Sanna Marinin hallitusohjelman mukaan tullaan säätämään laki, joka mahdollistaa kaupunkiseuduilla ruuhkamaksujen käyttöönoton. Valtiovarainministeriö suunnittelee parhaillaan ruuhkamaksuja veroksi, jonka perisi valtio.

Kansanedustaja Ari Koponen on kritisoinut lakihanketta kovalla kädellä jo useaan otteeseen. Hallituksen kaavailemat tienkäyttömaksut ovat herättäneet vastustusta perussuomalaisten lisäksi myös kansalaisissa ja elinkeinoelämän piirissä.

– Meidän tulee tehdä kaikkemme estääksemme hallituksen aikeet ruuhkamaksuista. Niiden hyvät puolet loistavat poissaolollaan, mutta huonojen puolien lista on varsin pitkä: toteutuessaan ruuhkamaksut laskisivat kehyskuntien asuntojen arvoa, heikentäisi seutumme elintärkeitä kasvun edellytyksiä kuten työtä, yrittäjyyttä, liikkumista ja sen myötä elinvoimaa. Myös työnteon kannustimet murenisivat totaalisesti, Koponen paaluttaa.

Elinkustannukset jo nyt tapissa

Pieni- ja keskituloisten ostovoima heikkenee kohonneen inflaation myötä, ja työssäkäynti on jo käynyt monelle kannattamattomaksi kasvaneiden kustannusten myötä. On arvioitu, että tietullit toisivat jopa 1 500 euron lisälaskun kaiken muun päälle.

Koposen mukaan tässä tilanteessa pitäisikin miettiä ruuhkamaksujen sijaan kevennyksiä autoilun, työnteon ja asumisen verotukseen.

– Nyt tarvitaan konkreettisia toimia työllisyyden ja työnteon kannattavuuden nostamiseksi sekä ihmisten ostovoiman parantamiseksi. Se on hallituksen tehtävä ja koko Suomen kohtalon kysymys. Tietullit ei ole vastaus mihinkään, päättää Koponen

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää