

Kommentti: Alpakkavalheen paljastuminen on äärimmäisen nolo episodi suomalaiselle mediakentälle
Lähes koko suomalainen mediakenttä nielaisi suloisen alpakkavalheen sitä millään tavalla kyseenalaistamatta. Tapaus rinnastuu mittasuhteiltaan Enkeli-Elisaan.
Suomalaiset viestimet itsenäisyyspäivän alla ja sen jälkeenkin ovat toistaneet valtavalla vyöryllä yhtä ja samaa kysymystä: ”Miksi äärioikeistolaiseksi kutsutun marssin sallitaan ajaa lapset evakkoon Töölöstä?”
Valitettavasti kysymys oli koko ajan väärä.
Bloggari Heikki Eskola paljasti tapahtumien todellisen luonteen, koska hän ei yksinkertaisesti sietänyt sitä, että vasemmistolainen aate loataan valheilla.
Eskolan blogipaljastus kertoo, että ”Töölön vanhempien” puuhamiehenä toimineen tapahtumajärjestäjä Aleksi Pahkalan nimenomaisena tarkoituksena ei ollut järjestää lastenjuhlia vaan häätää 612-kulkue pois Töölön torilta. Niinpä hänen kieltämättä innovatiivinen tiiminsä valjasti operaationsa tueksi pupuja, alpakoita ja lastenjuhlat.
Aleksi Pahkala valehteli meille. Ja hänen valheensa upposivat hedelmälliseen maaperään.
Poliittiset kommentaattorit, viestintäprofessorit, anarkistit ja korkeat poliitikot aina Helsingin kaupungin apulaispormestareita myöden lähtivät innolla, rinta rinnan mukaan rakentamaan valheen päälle. Osa heistä varmasti aavisti asioiden todellisen laidan, muttei välittänyt siitä. Itkuinen tarina lapsilta riistetyistä pörröisistä eläimistä oli vain liian herkullinen kyseenalaistettavaksi.
Kaikki muut viestimet jättivät perustyönsä tekemättä. Ne nielaisivat sellaisenaan politiikan vasemmalta laidalta kerrotun ihanan sadun.
Ainoa kuivin jaloin selvinnyt talo oli tällä kertaa Yle. Alpakka-tarinan kyseenalaisti ainoana Ylen toimittaja Matti Konttinen. Kiitos hänelle.
Muiden viestimien tehtävänä on nyt päättää, miten ne käsittelevät tapahtuneen.
Mitä alpakkakuvastoa levittäneeseen vasemmistoon tulee, katsokaa tarkkaan kuvianne. Alpakka on tästä lähin valheen symboli.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Kansainvälinen kehitysrahoitus kääntyi selvään laskuun vuonna 2024 niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Tuoreen laskelman mukaan Suomen antama kehitysapu pieneni 12,9 prosenttia vuodesta 2023 vuoteen 2024 - siis yhdessä vuodessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää