Komissiolta hyväksyntää Uberille

31.05.2016 |18:18

Euroopan komissio on ilmaissut tukeaan jakotaloudelle. Mallissa jokainen voi tarjota esimerkiksi autoaan kyytipalveluun Uberin kautta. Toinen suosittu jakotalouden malli on alivuokrata koteja. Jakotalouden kriitikoiden mukaan tämä heikentää asiakkaiden turvallisuutta.

EU-mailla on eriäviä käytäntöjä jakotalouden sääntelyssä. Ranskassa, Saksassa, Hollannissa ja Belgiassa jakotalous on kohdannut suurta vastarintaa. Iso-Britannia on taas toivottanut jakotalouden tervetulleeksi.

Sääntely yhdenmukaiseksi

Euroopan komissio haluaa luopua 28 EU-maan eri sääntelystä, mikä helpottaisi jakotalousmallin laajenemista. Matkassa on mutkiakin. Komission mukaan jakajien tulisi voida hinnoitella palvelunsa vapaasti. Muutoin heidät voidaan katsoa normaalissa työsuhteessa oleviksi työntekijöiksi.

Jakotalousyritykset ovat puolestaan todenneet, etteivät he esimerkiksi tilitä sosiaali- tai eläketurvamaksuja. Tämän vuoksi näitä yrityksiä olisi mahdotonta pitää työnantajayrityksinä.

Kyytipalveluja tarjoava Uber on jo valittanut Brysseliin joidenkin EU-maiden tiukasta sääntelystä. Ranska ja Saksa haluaisivat kuitenkin pitää sääntelyn kansallisella tasolla.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää