

LEHTIKUVA
Kokoomuksen pakka sekaisin: Orpo ensin vakuutti, että puolue lähtee mukaan perussuomalaisten välikysymykseen – sitten Mykkänen alkoi pakittaa
Kokoomukselle osoittautui tänään liian vaikeaksi päättää, tekeekö se omaa politiikkaa vai tukeeko se hallituksen välinpitämättömyyttä kasvavan katuväkivallan ja jengirikollisuuden edessä.
Katuväkivalta ja ulkomaalaistaustaisten nuorten muodostamien jengien ryöstörikollisuus ovat maassamme voimakkaassa nousussa. Ongelma on pääosin seurausta vuosikausia harjoitetusta surkeasta maahanmuuttopolitiikasta. Katujengien jäsenet ovat 95-prosenttisesti maahanmuuttajataustaisia.
Perussuomalaiset katsoo, että hallitus on epäonnistunut sisäisen turvallisuuden takaamisessa, eikä tilanteeseen auta ratkaisuksi esitetyt kotouttamis- ja hoivaamistoimet, joten perussuomalaiset jättää katuväkivallasta ja -ryöstöistä, katujengeistä ja muista tähän liittyvistä turvallisuusongelmista ja niihin reagoimisesta hallituksen vastattavaksi välikysymyksen.
Orpo lupaili, että nyt on aika toimia
Eduskunnassa kokoomukselle osoittautui tänään erittäin vaikeaksi päättää, tekeekö se omaa politiikkaa vai tukeeko se hallituksen välinpitämättömyyttä kasvavan katuväkivallan ja jengirikollisuuden edessä.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo yhtyi perussuomalaisten esille nostamaan huoleen katuväkivallasta ja vaati, että tilanteeseen on puututtava laajalla keinovalikoimalla.
– Nyt on aika toimia. Koska kokoomus haluaa varmistaa, että jotain tapahtuu, me tulemme lähtemään mukaan perussuomalaisten välikysymykseen, Orpo sanoi painokkaasti tänään eduskunnan kyselytunnilla.
Sitten Mykkänen asetti ehtoja
Vaan lähteekö kokoomus sittenkään mukaan? Puoluejohtaja Orpon jälkeen salissa puhunut kansanedustaja Kai Mykkänen alkoi yllättäen pakittaa antaen ymmärtää, ettei kokoomus ehkä olekaan mukana välikysymyksessä.
– Huoli on opposition yhteinen, ja mikäli tekstistä päästään järkevään tulokseen, luulen, että hallituksen kannattaa varautua yhteiseen välikysymykseen, Mykkänen sanoi.
Ailahtelu jatkuu Twitterissä
Kokoomuksen hämmentävä viestintä jatkuu puolueen Twitter-tilillä, jossa ensinnä kerrotaan, että kokoomus on mukana välikysymyksessä.
Kokoomus on mukana opposition välikysymyksessä liittyen hallituksen toimettomuuteen jengiväkivallan kitkemiseksi. Tarvitaan pehmeitä ja kovia keinoja. @PetteriOrpo #kyselytunti
— Kokoomus (@kokoomus) November 24, 2022
Sen jälkeen välikysymykseen osallistuminen onkin asetettu ehdolliseksi jos-alkuisella lauseella.
Katujen turvallisuus on ollut Suomelle ylpeyden aihe. Hallituksen on herättävä nopeampiin toimiin asiassa. Jos välikysymystekstistä päästään järkevään tulokseen, hallituksen kannattaa varautua vastaamaan tähän huoleen, mielellään toimenpiteillä! @KaiMykkanen
— Kokoomus (@kokoomus) November 24, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- katujengit nuorten tekemät ryöstöt sekoilu oppositio Kai Mykkänen Sisäinen turvallisuus Petteri Orpo Väkivalta perussuomalaiset hallitus Välikysymys Rikollisuus Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta

PS esitti epäluottamusta: Hallitus on vähätellyt jengi- ja katurikollisuuden tuomaa uhkaa ja epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa

Sisäministeri Mikkonen: Maahanmuutolla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa

Liberaali maahanmuuttopolitiikka kylvää tuhoa Pohjoismaissa – ”Ongelmat eivät poistu vaikenemalla”

Perussuomalaiset vaati eduskunnassa hallitusta puuttumaan katuväkivaltaan ja jengirikollisuuteen – keskustan ja vasemmistoliiton ministereitä alkoi naurattaa

Katuväkivalta ja jengirikollisuus pitkälti seurausta maahanmuutosta – perussuomalaiset esittää listan toimia ilmiön kitkemiseksi: ”Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulos maasta”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää