PunkinFinland.fi-sivustolla elokuussa julkaistu Kiakkovierasjuhlien suunnittelukokouksen osoite viittaa siihen, että Vasemmistoliitto ei ole kertonut julkisuuteen vielä aivan kaikkea itsenäisyyspäivän riehumisen taustoista. Kiakkovierasjuhlien suunnittelukokous kutsuttiin koolle Näsilinnankatu 22:een. Samassa osoitteessa sijaitsevat Tampereen vasemmistonuorten ja vasemmistoliiton toimistot.
Tampereen vasemmistonuorten puheenjohtaja Visa Savolainen on aikaisemmin todennut IL:lle, ettei paikallisella nuorisojärjestöllä ole kytköksiä mellakointiin.
Tamperelainen kansanedustaja Anna Kontula on puolestaan myöntänyt tuntevansa useita henkilöitä, jotka olivat mielenosoituksen aikaan paikalla. Hän kiistää kuitenkaan tietävänsä mitään järjestäjätahoista:
– En tiedä, että takana olisi ollut mitään organisaatiota. Se ei tietenkään tarkoita sitä, etteikö sellaista olisi ollut, Kontula totesi IS:lle.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?