

LEHTIKUVA
Keskusta venkoilee ja välttelee vastuuta polttoaineiden hinnankorotuksista – Halla-aho: Jos hallitus aikoo saavuttaa päästövähennystavoitteensa, se tarkoittaa liikkumisen kustannusten nousua
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on usein todennut, että jos keskusta romahtaa kuntavaaleissa, samalla päättyy puolueen taival hallituksessa. Halla-aho tarkensi arviotaan eilen AlfaTV:llä. – Keskustalla on syvällisiä strategisen tason eroavaisuuksia vihervasemmiston kanssa, joiden kanssa keskusta kuitenkin on nyt hallituksessa. Ne ovat vaikeita asioita etenkin maakuntien perinteisille keskustan äänestäjille. Tämä asetelma on omiaan aiheuttamaan painetta.
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko ja perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kohtasivat maanantaina AlfaTV:llä Sanna Ukkola Live -ohjelmassa.
Saarikko joutui heti aluksi hankalaan paikkaan, kun häneltä pyydettiin omaa kommenttia keskustan valtiosihteeri Anna-Mari Vimparin möläytyksiin. Äskettäin Vimpari väitti keskustan Suomenmaa-lehdessä, että perussuomalaiset olisi äärioikeistolainen puolue.
Saarikko kiersi kysymyksen ja alkoi puhua yleisellä tasolla, että puolueista, kuten perussuomalaisista täytyy voida puhua ja analysoida niitä. Saarikko arveli, että perussuomalaisissa ”tämän tyyppisiä virtauksia” voi tulla, vaikka Saarikko löysi keskustasta ja perussuomalaisista myös samoja piirteitä.
– Paras asiantuntija tietysti on puolueen puheenjohtaja, Saarikko sanoi ja heitti pallon kollegalleen Halla-aholle.
– Me emme nyt saaneet Annikalta vastausta siihen, onko hänen mielestään toista arvostavaa ja kunnioittavaa puhetta se, että merkittävä keskustalaisvaikuttaja kutsuu perussuomalaisia äärioikeistolaiseksi puolueeksi. Olemmeko me sitä sinun mielestäsi, Halla-aho kysyi.
– Minun tehtäväni ei ole arvioida teitä. Mutta jos keskustan piiristä käytetään ihmisiä epäkunnioittavaa puhetta, niin toki haluan siihen puuttua. Äärioikeistolainen on raju termi, enkä itse sellaista teistä käyttäisi. Suurissa puolueissa on monenlaisia virtauksia, ja puheenjohtaja valitsee puolueen linjan. Perussuomalaisissa siitä vastaat sinä ja keskustassa minä, Saarikko sanoi.
– Pitää paikkansa. Siksi pitäisikin olla hyvin tarkkana, jos aikoo lähteä leimaamaan puoluetta yksittäisten toimijoiden puheenvuorojen perusteella, Halla-aho totesi.
PS kelpaisi nyt keskustalle hallituskumppaniksi
Halla-aho on usein todennut, että jos keskusta romahtaa kuntavaaleissa, samalla päättyy puolueen taival hallituksessa. Halla-aho tarkensi nyt, että tämä näkemys perustuu osaltaan myös keskustan entisen pitkän linjan puoluesihteerin Jarmo Korhosen arvioon.
– Hänen analyysinsa on oikea. Keskustalla on syvällisiä strategisen tason eroavaisuuksia vihervasemmiston kanssa, joiden kanssa keskusta kuitenkin on nyt hallituksessa. Ne ovat selvästikin vaikeita asioita etenkin maakuntien perinteisille keskustan äänestäjille. Asetelma on omiaan aiheuttamaan painetta, Halla-aho sanoi.
Julkisuudessa arvio on kehystetty niin, että perussuomalaisten tavoitteena kuntavaaleissa olisi nimenomaan keskustan kaataminen. Halla-aho tarkensi nyt, että paremminkin kyse on hänen tilanneanalyysistaan.
– Vaikka kunnanvaltuustoissa päätetään paikallisista asioista, totta kai kuntavaaleilla on valtakunnallinen efekti puolueisiin. Kaikki puolueet odottavat jännityksellä ja suurilla toiveilla kuntavaalien tulosta.
Saarikko myönsi, että Halla-aho on siinä mielessä oikeassa, että keskustalla on hallituksessa näkemyseroja vihreiden kanssa, sekä myös pääministeripuolue SDP:n kanssa, mutta että se kuuluu politiikkaan.
Saarikko on aiemmin todennut, että yhteistyö Halla-ahon perussuomalaisten kanssa ei sopisi keskustan arvomaailmaan, mutta viime aikoina Saarikko on vihjannut, että hallitusyhteistyö perussuomalaisten kanssa saattaisi sittenkin maistua.
Saarikko sanoi, että realistinen arvio Suomen poliittisesta tilanteesta sai mielen muuttumaan.
– Politiikan kenttä on muuttunut nopeasti ja perussuomalaisten nousu on ollut suurta. En pidä viisaana minkään vaihtoehdon lukitsemista pois vuosia ennen vaaleja. Vaihtoehtojen on oltava avoimena.
Yllättivätkö hallituksen dramaattiset koronatoimet?
Pääministeri Sanna Marin kertoi maanantaina että hallitus on yhdessä tasavallan presidentti Sauli Niinistön kanssa todennut Suomeen poikkeusolot. Päätös on voimassa toistaiseksi, vaikka tässä vaiheessa valmiuslain käyttöönotto ei olekaan välttämätöntä. Hallitus haluaa kuitenkin muun muassa sulkea ravintolat kolmeksi viikoksi.
Halla-aho sanoi, että koronan hallinnassa on Euroopassa kokeiltu useita strategioita, eikä voida yksiselitteisesti sanoa, että tietynlainen strategia olisi jotain toista parempi, ja Suomenkin toimista voidaan esittää perusteellisempi arvio vasta myöhemmin. Halla-ahon mukaan dramaattiset toimenpiteet saattavat silti tulla monelle yllätyksenä siihen nähden, että hallitus on pitkään vakuuttanut että koronan torjunta on onnistunut hyvin.
– Ehkä pikemminkin kritisoisin hallitusta siitä, että tällä hetkellä on ryhdytty paniikkitoimiin, ettei koronaa pääsisi rajojen yli tai miten tarvittavat rajoitustoimet voitaisiin tehdä Suomen sisällä. Meillä on kuitenkin takana varsin rauhallinen kesä ja syksy.
– Onko siis viime vuoden rauhallisessa vaiheessa hallitukseen hiipinyt onnistumisen tunne Suomen hyvästä tilanteesta, että nyt hanskat on lyöty tiskiin? Vai miten me voimme olla tilanteessa, jossa lakiesityksiä yritetään saada kiireellä eduskunnassa läpi, kun olisi ollut hyvin aikaa käsitellä asioita huolellisemmin?
Saarikko sanoi muun muassa, että koska hallituksessa joudutaan asioihin reagoimaan nopeasti, täydellisiä lopputuloksia ei aina synny. Saarikon mukaan sulkutoimet on tarkoitettu rajatuksi ajaksi, joiden aikana kontaktit vähenevät, niin silloin sulku on tehokkain.
Saarikko kiertelee polttoaineiden hintakysymystä
Polttoaineiden hinnat nousivat veronkorotuksien johdosta viimeksi elokuussa. Saarikko on kuitenkin nyt ilmoittanut, että keskusta ei enää hyväksy polttoaineiden uusia hinnankorotuksia. Tästä huolimatta hallituksen suunnitelmat biopolttoaineen osuuden kasvattamisesta kuitenkin uhkaavat nostaa polttoaineen hintaa lähes 70 senttiä litralta.
Saarikko lausui AlfaTV:llä jopa kaksi kertaa, että keskustalle ei enää käy tällä vaalikaudella uudet päätökset polttoaineveron korotuksista. Ovelasti Saarikko ei kuitenkaan ottanut kantaa siihen, hyväksyykö keskusta muut mahdolliset toimenpiteet, jotka tosiasiallisesti johtavat polttoaineen hinnan nousuun.
Halla-aho totesikin, että Saarikon on joko joustettava omista lupauksistaan tai sitten hallitus joutuu luopumaan omista päästövähennystavoitteistaan.
– Ilmastokeskustelun ongelmana on sitoutuminen hurjiin tavoitteisiin, mutta konkreettisten toimenpiteiden tekeminen onkin jo hankalaa. Tosiasia kuitenkin on, että jos hallitus aikoo saavuttaa päästövähennystavoitteensa, se tarkoittaa tavalla tai toisella liikkumisen kustannusten nousua.
Perussuomalaiset ei sitoutunut syksyllä 2018 muiden eduskuntapuolueiden tiukkaan ilmastolinjaukseen.
– Mennään jo aika syvälle poliittisiin valintoihin, kun pohditaan haluammeko me pitää koko maan asumiskelpoisena. Se edellyttää sitä, että Suomessa on mahdollista asua, lämmittää taloa ja kulkea autolla kohtuuhinnalla. Jos liikkuminen ja työmatkat muuttuvat merkittävästi kalliimmiksi, niin se tarkoittaa sitä, että ihmisillä ei käytännössä ole enää mahdollisuutta asua siellä, missä he haluavat, Halla-aho huomautti.
Oppivelvollisuuden pidennys tulonsiirto hyvätuloisille
Hallituksen päätöksellä oppivelvollisuus laajenee ja kustannukset jäävät kuntien kannettavaksi. Saarikko perusteli uudistusta nuorten syrjäytymiseen puuttumisella ja arveli, että uudistusta vielä kiitellään parinkymmenen vuoden päästä. Saarikko samalla lupasi, että kunnille turvataan taloudellinen tuki. Tavalla tai toisella veronmaksajat siis kustantavat hankkeen.
Perussuomalaiset ei kannata uudistusta oppivelvollisuuden mekaanisesta pidentämisestä. Halla-aho sanoi epäilevänsä, kohdistaako oppivelvollisuuden pidentäminen ja maksuttomat oppimateriaalit rajallisia resursseja juuri niiden oppilaiden auttamiseen, jotka tarvitsevat apua.
– Oikeasti uudistus on tulonsiirto, joka kohdistuu pääasiassa ihmisille, jotka eivät sitä tarvitse. Samalla se on pois niiden todellisten ongelmien ratkaisemisesta toisella asteella, jotka ongelmat johtavat siihen, että liian moni nuori putoaa toiselta asteelta. Perussuomalaiset on esittänyt erääksi ratkaisuksi muun muassa lähiopetuksen lisäämistä toisella asteella, Halla-aho sanoi.
Haastattelu katseltavissa Permannossa >
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oppivelvollisuuden pidentäminen poikkeusolot korona polttoaineiden hinta tulonsiirrot Kuntavaalit Sanna Marin Sauli Niinistö ilmastopolitiikka perussuomalaiset hallitus talous Jussi Halla-aho Keskusta verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset ei hyväksy sentinkään polttoainehintojen korotuksia: ”Kuinka isoon korotukseen keskusta on valmis?”

Perussuomalaisten kannatus vahvistuu kunnissa – keskustan alamäestä puhuminen tuottaa tuskaa edustaja Kurviselle

Halla-aho moittii hallitusta holtittomasta velkarahan kylvämisestä: ”Korona tarjonnut verukkeen jättää välttämättömiä asioita ja uudistuksia tekemättä”

Perussuomalaiset julkaisi kuntavaaliohjelman: Tervettä järkeä päätöksentekoon – asiat tärkeysjärjestykseen, veronkorotuksille stoppi – suomalaisten hyvinvointi ja turvallisuus etusijalle

PS: Polttoaineiden hinnat eivät saa nousta – ”Autoilijoiden jatkuva kyykyttäminen on täysin epäoikeudenmukaista”

Kiina päästää viidessä tunnissa sen, mitä Suomi vähentää liikennepäästöjä vuoteen 2030 mennessä – Ranne: “Kannattaako tämän kuittaamiseksi uhrata Suomen menestyminen?”

Immonen: Hallitus on lähettänyt pitkin vaalikautta hiilineutraalisuuskuplastaan uusia lisälaskuja suomalaisperheille – ”Yksityisautoilun kurittaminen lopetettava”

Perussuomalainen Nuoriso käynnisti uuden kansalaisaloitteen: Polttoaineveroa alennettava

Perussuomalainen Nuoriso: 50 000 allekirjoittajaa ei voi olla väärässä – “Autoilijoiden viesti otettava vakavasti”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.