Keskuspankkien elvytys vääristää markkinoita

08.10.2019 |16:42

Kansainvälinen järjestelypankki BIS on havainnut keskuspankkien rahapoliittisen elvytyksen johtaneen häiriöihin rahoitusmarkkinoilla. Uuden tutkimuksensa mukaan BIS pitää mahdollisena haittojen ilmenevän siinä vaiheessa, kun keskuspankkien elvytys päättyy. Aiheesta uutisoi talouslehti Financial Times.

Myös keskuspankkien keskuspankkina tunnettu BIS on huolissaan keskuspankkien taseiden pullistumisen johtavan häiriöihin. Euroopan keskuspankki on kertonut käynnistävän arvopaperiostot uudelleen.

Lukuisia haitallisia sivuoireita

Velkakirjoihin sijoittaminen vähenee keskuspankkien rohmutessa valtavia määriä velkakirjoja taseisiinsa. Velkakirjamarkkinoista on tulossa keskittyneet, ja markkinoilla toimii aiempaa vähemmän ostajia ja myyjiä. Tällöin velkakirjojen hintoihin saattaa tulla outoja heilahteluja.

Yhdysvalloissa hiljattain koettu lyhytaikaisen rahoituksen hintapomppu on esimerkki markkinahäiriöistä. Yhdysvaltain keskuspankki joutui puuttumaan korkopiikin vuoksi tarjoamalla pankeille noin 140 miljardia dollaria lyhytaikaista rahoitusta.

BIS arvioi elvytyksen haitallisten sivuoireiden ulottuvan myös velkakirjojen niukkuuteen, pankkien reservien kasvamiseen ja rahoitushuolia joillakin markkinoilla.

Haitalliset ilmiöt ovat suoraan verrannollisia keskuspankin omistamien arvopaperien määrään. EKP:n taseessa on tällä haavaa yli neljännes euromaiden velkakirjoista.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
2.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
8.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää