

Pekka Kataja kuvassa oikealla, keskellä Teuvo Hakkarainen ja vasemmalla kansanedustaja Jouni Kotiaho, jonka eduskunta-avustajana Kataja nyös toimii. Kuva otettu Hakkaraisen EU-vaalikampanjan avaustilaisuudessa 27.4.2019 Jyväskylän kävelykadulla. / SU
Keskisuomalainen: Tuntemattomat miehet tunkeutuivat PS:n vaalipäällikkö Pekka Katajan kotiin ja pahoinpitelivät tämän rajusti
Pitkän linjan perussuomalainen, Keski-Suomen piirin vaalipäällikkö Pekka Kataja hakattiin sairaalakuntoon perjantaiaamuna kotonaan Jämsänkoskella. Asiasta kertoo Keskisuomalainen.
Kataja kertoo tapauksesta Keskisuomalaiselle:
– Aamulla vähän ennen kello kymmentä soi ovikello. Ovisilmästä näkyi mies paketin kanssa. Raotin ovea ja mies sanoi, että Perussuomalaiset-puolueelta olisi esitteitä, ja sitten hän kysyi henkilöllisyystodistusta. Kävin hakemassa rahapussini, jossa on ajokorttini, ja kun avasin oven uudestaan, sivusta hyökkäsi toinen mies, joka tuli suoraan päälle ja alkoi hakata minua päähän, Kataja kertoi ambulanssista.
Kataja kertoo tuupertuneensa iskujen voimasta lattialle. Pahoinpitely jatkui hänen mukaansa siten, että Katajaa potkittiin päähän ja ylävartaloon. Molemmat miehet osallistuivat pahoinpitelyyn.
Kataja kuljetettiin vammojensa takia Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan.
Kataja kertoi alun perin, Keskisuomalaiselle, että tekijät olivat “arabinnäköisiä”. Tieto osoittautui myöhemmin vääräksi.
Hän arvioi, että teolla on poliittinen motiivi.
Sisä-Suomen poliisilaitos tiedottaa tutkivansa Jämsässä aamulla tapahtunutta törkeää ryöstöä. Poliisi on vielä vaitonainen tapauksesta.
Tyrmistyneitä kommentteja puoluetovereilta
Puoluesihteeri Simo Grönroos kommentoi asiaa Twitterissä: “Tämä maa muuttuu päivä päivältä huonompaan suuntaan. Poliittisen väkivallan ei tule antaa rantautua Suomeen. Voimia Pekalle ja toivottavasti syylliset löydetään ja tuomitaan ankarimman kautta.”
Tämä maa muuttuu päivä päivältä huonompaan suuntaan. Poliittisen väkivallan ei tule antaa rantautua Suomeen. Voimia Pekalle ja toivottavasti syylliset löydetään ja tuomitaan ankarimman kautta.https://t.co/7s9PtFASUR
— Simo Grönroos (@SimoGronroos) July 17, 2020
PS:n Keski-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Niittymaa kommentoi: “On mailma mallillaan. Vaalipäällikkömme ovikello soi tänään aamupäivällä , oven takana kaksi ei kantasuomalaista henkilöä pakettia tuomassa. Ryöstivät ja hakkasivat vaalipäällikkömme sairaala kuntoon. Jos minä nyt kirjoitan ne ajatukset mitä päässäni liikkuu , niin kovimman tuomion saanen minä , joten jääköön kirjoittamatta , mutta mutta….toivotaan , että nämä yhteiskuntaamme sopeutumattomat p*skiaiset saadaan edes vastaamaan teostaan !!!”
Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.): “Pelottavaan suuntaan ollaan menossa, kun ihmisen ovelle tullaan ryöstämään ja hakkaamaan puoluekannan varmistamisen jälkeen. Pekka Kataja paljon voimia!”
Juttua päivitetty 19.7.2020 klo 01:26. Toinen päivitys tehty 11.9.2020 klo 17.01.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pekka Katajan murhayrityksestä epäilty tuusulalainen mies vangittiin – ”Nimi tiedossa, mutta en tunne häntä”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.