Kerjäämisestä tulossa Ruotsissa rikos – maltillinen kokoomus ruotsidemokraattien asialla

20.04.2018 |19:31

Kerjääminen on Ruotsissa valtakunnallista ja paikkakuntakohtaiset kiellot eivät toimi. Kerjääminen on suunniteltua ja siihen liittyy muuta, rikollista toimintaa. Kerjäläiset ovat pahoin syrjäytyneitä ihmisiä ja hyväksikäytön uhreja. Kokoomus lähtee ajamaan kerjuukieltoa koko maahan.

Vaalien läheisyys ja ruotsidemokraattien paine näkyy yhä selvemmin Ruotsin mahtipuolueiden tekemisissä. Nyt ruotsidemokraattien alkuperäisellä asialla on kokoomus, joka lähtee ajamaan koko valtakunnan kattavaa kerjuukieltoa.

– Olemme ajautuneet tilanteeseen, jossa kerjääminen on arkipäiväistä ja sitä tapahtuu maamme joka kolkassa. Pahoin syrjäytyneet ihmiset kerjäävät elannokseen, kuvailee kokoomuksen puoluesihteeri Gunnar Strömmer Expressen-lehdelle.

Puolueen oikeuspoliittinen asiantuntija Tomas Tobé säestää ja sanoo, että kerjääminen on poliisin mukaan järjestelmällistä ja usein liitoksissa muihin ongelmiin ja rikoksiin kuten prostituutioon. Ja paikalliset kerjuukiellot eivät näytä toimivan kyllin hyvin.

Kokoomus haluaa nyt kieltää suunnitelmallisen kerjäämisen ruokakauppojen, vilkkaimpien kulkuväylien ja bussi- sekä juna-asemien tienoilla. Järjestyksenvalvojille halutaan samaan syssyyn oikeus poistaa kerjääjät määritellyiltä alueelta. Tuomio kerjäämisestä olisi todennäköisimmin sakko. Satunnainen pummaaja ei joutuisi leivättömän pöydän ääreen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää