

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Keinolannoitteet happamoittavat Afrikan viljelysmaita mutta eivät kasvata pienviljelijöiden tuloja
Länsimaiden rahoittamaa avustusohjelmaa syytetään siitä, että keinolannoitteiden tuominen Afrikkaan on kasvattanut velkataakkaa ja lisännyt ympäristöriskejä muun muassa happamoittamalla maaperää. Viljelijöiden tulot eivät ole kasvaneet, mutta Afrikasta on tullut nouseva markkina-alue monikansallisille keinolannoitteiden ja torjunta-aineiden valmistajille.
AGRA (Alliance for a Green Revolution in Africa) on miljardiluokan avustusohjelma, jonka tarkoituksena on mullistaa Afrikan maatalous. Rahoittajina ovat Bill & Melinda Gates -säätiö, useat EU-maat, Rockefeller-säätiö, Ikea-säätiö ja muut vastaavat tahot.
Vuonna 2006 perustetun AGRA-ohjelman päätarkoituksena on ollut nykyaikaisten keinolannoitteiden ja kaupallisten siementen käytön edistäminen Afrikan pienviljelijöiden keskuudessa, kertoo Politico-verkkolehti. Mutta 16 vuotta myöhemmin Afrikassa vallitsee yhä ruoka- ja energiakriisi. Monet viljelijät ovat ottaneet keinolannoitteet käyttöön, mutta eivät saa niihin sijoittamiaan rahoja takaisin sadon myyntihinnassa.
AGRA on itsekin myöntänyt, että vaikka se on tavoittanut yli 10 miljoonaa pientilallista, vain joka kymmenennen tulotaso ja ruokaturva ovat parantuneet. Korjatakseen ongelman AGRA päätti tiputtaa “vihreän vallankumouksen” pois nimestään ja teki uuden viisivuotissuunnitelman, jossa keinolannoitteet eivät enää ole keskipisteenä.
”Lopettakaa vihreän vallankumouksen rahoittaminen”
Joukko paikallisia järjestöjä on jopa vaatinut Saksaa, Alankomaita ja Britanniaa lopettamaan AGRA:n rahoittamisen kokonaan, koska se asettaa afrikkalaiset viljelijät maailmanmarkkinoiden heilahdusten armoille, heikentää Afrikan ruokaturvaa ja vahingoittaa ympäristöä.
– Meille AGRA:n uudelleen nimeäminen ei riitä, vaan me vaadimme haitallisten vihreän vallankumouksen ohjelmien rahoittamisen lopettamista, sanoo etelä-afrikkalaista ympäristöjärjestöä edustava Gabriel Manyangadze.
Afrikka ei ole ainoa paikka, jossa viljelijät ovat kyllästyneitä ylhäältä päin ajettuun vihervallankumoukseen. Sri Lankassa hallituksen tavoite luomuviljelyyn siirtymisestä johti osaltaan maan talouden romahtamiseen ja mellakoihin, jolloin presidentti joutui pakenemaan maasta. Alankomaissa hallitus haluaa lopettaa jopa kolmanneksen maan karjatiloista, koska ne tuottavat liikaa lantaa maan peltoalaan nähden. Tämä on johtanut laajoihin traktorimielenosoituksiin.
Lisää keinolannoitteita vaikka velaksi
AGRA-ohjelma kärki on tähän asti ollut siinä, että afrikkalaisia viljelijöitä on yritetty saada käyttämään enemmän keinolannoitteita. Saharan eteläpuolisessa Afrikassa lannoitteita käytetään vähiten maailmassa, ja AGRA:n edustajan mukaan tämä on syy siihen, että satomäärät eivät nouse.
AGRA:n ansiosta keinolannoitteiden kulutus Saharan eteläpuolisessa Afrikassa onkin kaksinkertaistunut kahden vuosikymmenen kuluessa. Lannoitteita valmistaville monikansallisille yrityksille Afrikka on viimeinen koskematon markkina-alue.
Afrikan maissa keinolannoitteet ovat enimmäkseen tuontitavaraa, joten maailmanlaajuinen lannoitteiden hinnan nousu on iskenyt niihin kovaa. Esimerkiksi Sambiassa ja Tansaniassa AGRA kannusti pienviljejöitä ottamaan lainaa, jotta he voivat ostaa keinolannoitteita ja siemeniä. Mutta viljan hinnan tippuessa viljelijät eivät voineetkaan maksaa lainojaan takaisin, joten he joutuivat myymään karjaansa selvitäkseen veloistaan.
Liiallinen lannoitus aiheuttaa ongelmia
Liiallinen keinolannoitteiden käyttö voi myös aiheuttaa ongelmia. Siksi sitä pyritään esimerkiksi EU:ssa rajoittamaan.
Kriitikoiden mielestä AGRA:n ajama maatalouden “vihreän vallankumouksen” malli johtaa kestämättömään maankäyttöön, happamoittaa maaperää ja heikentää viljelijöiden selviytymistä ilmastonmuutoksesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- AGRA vihreä vallankumous happamoituminen keinolannoitteet maanviljelys Gabriel Manyangadze ruokaturva Tansania Alankomaat Sri Lanka Afrikka Sambia kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Onko Venäjä rahoittanut ilmastoaktivisteja vähentääkseen lännen energiaomavaraisuutta?

Putinin vilja-ase laukeaa pian – nälkä saattaa ajaa miljoonia Euroopan rajoille

Perussuomalaiset vaatii kansainvälisiä sopimuksia järkeviksi, kehitysapua maksettavaksi vain ylijäämästä ja kaksoiskansalaisuudesta luopumista

Purra: Hiilivuodon tukkiminen on ympäristöteko – ”Jos Suomi tekee liian radikaaleja ilmastotoimia, tuotanto siirtyy muualle”

Peltokangas: “Olemme kohta 40 vuotta huolehtineet kolmansien maiden hyvinvoinnista miljardeilla ja miljardeilla – omistettaisiinko edes yksi vuosi oman maan köyhyyden ja kurjuuden poistamiseen?”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää