
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 16/2022 luetuin
Karmea pahoinpitelyvideo leviää somessa – ”Suomessa on ihmisiä, joiden ei pitäisi olla täällä”
Nuorten turvallisuus kaduillamme on vakavasti vaarantunut. Tuntuu niin karmealta, että meidän omille nuorillemme on surkeilla ja aktiivisilla maahanmuuttopoliittisilla päätöksillä aiheutettu tällainen turvattomuus. Heidän omassa maassaan! Heidän vapaa nuoruutensa, muuten turvallisessa maassa, Riikka Purra kirjoittaa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa sosiaalisen median kanavillaan hälyttävästi kohonneesta katuväkivallasta.
Jälleen levityksessä karmea video, jossa Espoossa joukko (ulkomaalaistaustaisia) nuoria hyökkää yhden päälle. Mukana koko kattaus: joukolla pahoinpitelyä, kuvaamista, naureskelua, nöyryyttämistä ja alistamista.
Nuorten turvallisuus kaduillamme on vakavasti vaarantunut.
— Riikka Purra (@ir_rkp) April 13, 2022
Pahoinpitelyvideo viraaliksi
Monien muiden kansalaisten ohella myös perussuomalaisten puheenjohtaja järkyttyi viraalisti leviävästä uudehkosta pahoinpitelyvideosta
– Jälleen sosiaalisessa mediassa on levityksessä karmea video, jossa Espoossa joukko (ulkomaalaistaustaisia) nuoria hyökkää yhden (todennäköisesti suomalaisen) nuoren päälle. Mukana on koko kattaus: joukolla pahoinpitelyä, kuvaamista, naureskelua, nöyryyttämistä ja alistamista.
– Nuorten turvallisuus kaduillamme on vakavasti vaarantunut. Tuntuu niin karmealta, että meidän omille nuorillemme on surkeilla ja AKTIIVISILLA maahanmuuttopoliittisilla päätöksillä aiheutettu tällainen turvattomuus. Heidän omassa maassaan! Heidän vapaa nuoruutensa, muuten turvallisessa maassa. Tytöt, joita uhkaa häirinnän ja seksuaalirikosten uhriksi joutuminen. Pojat, joita uhkaa ryöstöjen ja pahoinpitelyjen uhriksi joutuminen. Sydämeni murtuu, kun mietin asiaa äitinä. Minun lapseni ovat juuri tuon ikäisiä.
Kehitysmaista saapuvat tulijat eivät sopeudu
Purra kirjoittaa, että ketkään muut kuin perussuomalaiset eivät tiedosta ongelmaa.
– Nekin puolueet, jotka välillä jyrähtävät asiasta – kun on mahdollisuus päästä julkisuuteen – eivät ole valmiit tekemään ainuttakaan päätöstä, joka rajoittaisi kehitysmaalaisten saapumista Suomeen.
– Mutta kyse on kehitysmaista saapuvasta massasiirtolaisuudesta ja maahanmuuttajien jälkeläisistä. Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat henkilöt eivät keskimäärin kotoudu minnekään läntiseen maailmaan. Kyse ei ole kotoutumisen epäonnistumisesta, poliisien resursseista tai koronasta. Kyse on siitä, että Suomessa on ihmisiä, joiden ei pitäisi olla täällä. Ja tässä yksi oleellinen osoitus siitä. Niin kauan kuin tätä ei hyväksytä ja olla valmiita korjaamaan, tilanne pahenee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ryöstöt nöyryyttäminen muut puolueet alistaminen kehitysmaat seksuaalinen hyväksikäyttö Riikka Purra Pahoinpitely Väkivalta perussuomalaiset Lapset ja nuoret maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Ne pisti mut polvilleen nuolemaan kenkiä ja kuvas sen” -nuorisojengi nöyryytti Turun keskustassa Ruotsin malliin.

Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

Koponen huolissaan haittamaahanmuuton aiheuttamista ongelmista kouluissa: Väkivaltaa, jengiytymistä, muiden oppilaiden koulunkäynnin terrorisoimista…

Junnila vaatii katujengejä kuriin: Asiaan on puututtava välittömästi ja jämäköin ottein

Turun Perussuomalaiset huolissaan Suomen vastuuttoman lepsun maahanmuuttopolitiikan vaikutuksista kouluihin

Maahanmuutto ja väestöpolitiikka ovat koko Suomen kohtalonkysymyksiä – “Ruotsin tilanne osoittaa, minkälaisia ongelmia väärin hoidettu maahanmuutto aiheuttaa lyhyellä aikavälillä”
Viikon suosituimmat

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.
Uusimmat

Puola otti käyttöön Suomen mallin mukaisen rajaturvallisuuslain

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää