

Käräjäoikeuden kyltti. Kuvituskuvaa, / LEHTIKUVA
Viikon 20/2019 luetuin
Käräjäoikeus määräsi kohukansanedustajan lähisukulaiselle lähestymiskieltoa – huoritteli ja uhkasi leikata Hussein al-Taeen vaimolta pään irti
Käräjäoikeus katsoi, että Al-Taeen silloisella vaimolla oli perusteltu aihe olettaa, että hänen miehensä Hussein Al-Taeen lähisukulainen tulisi tekemään vaimoon kohdistuvan rikoksen tai muutoin vakavasti häiritsemään tätä.
Sdp:n uusi kansanedustaja Hussein al-Taee tunnetaan lähinnä siitä, että hän on kirjoittanut sosiaaliseen mediaan törkykirjoituksia seksuaalivähemmistöistä ja juutalaisista. Al-taee myös äskettäin tunnusti valehdelleensa medialle, kun häneltä oli kysytty kyseisistä vanhoista kirjoituksista eduskuntavaalien alla.
Voidaan olettaa, että al-Taee olisi jäänyt valitsematta eduskuntaan, jos äänestäjät olisivat tienneet paremmin etukäteen al-Taeen näkemyksistä.
Al-Taee on tällä hetkellä vetäytynyt julkisuudesta. Miehen ympärillä kohina ei silti ole päättymässä, koska äskettäin mediassa kerrottiin al-Taeen avioerokriisistä, jonka seurauksena al-Taeen silloinen vaimo joutui pakenemaan turvakotiin.
Sama uhkaus toistui
Al-Taeen erokriisiin liittyy yksi erikoinen sivujuonne: Vuoden 2010 lopussa käräjäoikeus määräsi al-Taeen lähisukulaiselle lähestymiskieltoa. Suomen Uutiset sai haltuunsa lähestymiskieltoasian tuomion, joka on karua luettavaa.
Lähestymiskiellon määräämisen taustalla oli al-Taeen lähisukulaisen al-Taeen vaimoon kohdistama hyytävä uhkaus: Lähisukulainen oli ensimmäisen kerran pelotellut vaimoa jo heinäkuussa 2010, jolloin sukulainen uhkasi leikata al-Taeen vaimolta pään irti. Al-Taeen vaimo teki välittömästi rikosilmoituksen ja hakeutui turvakotiin.
Uhkaus kuitenkin tapahtui uudelleen vielä saman vuoden lokakuussa. Tuolloin päänleikkauspuheet toistuivat. Lisäksi al-Taeen vaimoa kutsuttiin huoraksi, lutkaksi sekä muillakin halventavilla nimityksillä.
Näiden tapahtumien jälkeen ei ollut ihme, että al-Taeen vaimon pelko häneen kohdistuvasta rikoksesta oli kasvanut. Nainen päätyikin hakemaan lähestymiskieltoa ex-puolisonsa lähisukulaista vastaan.
Oikeus: Häirintä olisi jatkunut ilman lähestymiskieltoa
Hakemuksen mukaisesti käräjäoikeus määräsi Hussein al-Taeen lähisukulaisen perusmuotoiseen lähestymiskieltoon vuoden ajaksi. Kiellon sisällön mukaan lähisukulaisella ei ollut lupaa tavata al-Taeen vaimoa, eikä ottaa yhteyttä häneen tai edes yrittää yhteydenottoa. Lähestymiskiellossa määrättiin kielletyksi myös suojattavan henkilön seuraaminen ja tarkkaileminen.
Käräjäoikeus katsoi asiassa selvitetyksi, että al-Taeen vaimolla oli perusteltu aihe olettaa, että hänen ex-miehensä lähisukulainen tulisi tekemään vaimoon kohdistuvan rikoksen tai muuten vakavasti häiritsemään.
Tuomiossa käräjäoikeus toteaa pitävänsä todennäköisenä, että al-Taeen lähisukulainen jatkaisi häirintää tai tekisi al-Taeen vaimoon kohdistuvan rikoksen, ellei lähestymiskieltoa määrättäisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


RauhanTae olikin NyrkinTae? Seiska kertoo Hussein al-Taeen ex-vaimon paenneen turvakotiin

Demariehdokas jäi jälleen kiinni valehtelusta, tällä kertaa onneksi ennen vaaleja – Näkkäläjärven toiminta kauhistuttaa

Ei ole todellista: SDP myönsi Risto Rohkea -palkinnon ensin kissantappaja-Näkkäläjärvelle, sen jälkeen Hussein al-Taeelle

Lukiolaistyttö kritisoi islamia netissä – tappouhkauksia satelee eikä kukaan puolusta
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää