Artikkeli kuva

Juha Mäenpää eduskunnassa. Arkistokuvaa. / Matti Matikainen

Käräjäoikeus hylkäsi Juha Mäenpäätä ja päätoimittajia koskevan kunnianloukkaussyytteen

07.04.2020 |22:55

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus on tänään antamallaan päätöksellä hylännyt kansanedustaja Juha Mäenpäätä (ps.) sekä Ilkka- ja Pohjalainen-lehtien päätoimittajia koskevan syytteen.

Asia koski Mäenpään tekemää mielipidekirjoitusta, joka käsitteli Etelä-Pohjanmaan opiston rehtorin toimintaa raiskausepäilyssä. Kirjoitus sisälsi virheellisiä kohtia, mutta oikeuden mukaan Mäenpäällä oli vahvoja perusteita kirjoitukseensa, eikä tahallista kunnianloukkausta pystytty osoittamaan.

Tuomio päättyy sanoihin: ”Käräjäoikeus katsoo, että Mäenpäällä on ollut vahvoja perusteita pitää totena, mitä hän on esittänyt tai mihin hän on vihjannut. Näyttämättä on siten jäänyt, että rikoksen edellyttämä tahallisuus täyttyisi. Mäenpään ei voida katsoa syyllistyneen kunnianloukkaukseen. Syyte on hylättävä. ”

Tuomio ei ole lainvoimainen. Osapuolet voivat hakea siihen muutosta viikon kuluessa.

Mäenpää kommentoi tapausta Suomen Uutisille:

– Jos tuomio olisi ollut päinvastainen, olisi uskoni suomalaiseen oikeusjärjestelmään romahtanut. En edes ymmärrä, miten juttu eteni käräjäsaliin syyttäjän toimesta.

Lisäys 9.4.2020:

Yle kertoo syyttäjän tyytymättömyydestä tuomioon. Hän aikoo valittaa asiasta ja valmistelee jatkokäsittelylupaa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää