

Kapuloita oligarkkien rattaisiin: ”Londongrad” on pian muisto vain
Vauraat venäläiset nauttivat täysin siemauksin länsimaisen elämän valopuolista Lontoossa, kaukana sodanharmaasta ja pakotteiden kuristamasta äiti-Venäjästä. Monilla raharikkaista on läheiset suhteet presidentti Vladimir Putinin hallintoon. ”Londongradin” päivät alkavat kuitenkin olla luetut.
Korruption vastaisen Transparency International -järjestön mukaan talousrikoksista epäiltyjen ja Kremliin läheiset suhteet omaavien henkilöiden kiinteistöomaisuus Isossa-Britanniassa on luokkaa 1,7 miljardia euroa.
Monet kiinteistöistä sijaitsevat Lontoon parempiosaisten suosimilla ja tietty kalleimmilla alueilla kuten Belgravia, Knightsbridge ja Mayfair. Venäläisiä on tiettävästi näkynyt myös Camdenin kujilla ja Notting Hillin vehreydessä.
Miljardeja takavarikkoon venäläisiltä
Brittihallitus ja maan johtavat poliitikot heräsivät venäläisten läsnäoloon virallisesti vasta sitten, kun aseet alkoivat puhua Ukrainan maaperällä. Tavallaan se on ymmärrettävääkin, sillä pääomat ovat saaneet virrata maailman finanssipääkaupunkiin mistä vain – ehkäpä vailla pilkuntarkkaa kontrollia.
Vuosi Venäjän Ukrainaan tekemän intervention jälkeen brittihallitus on määrännyt pakotteita 1 200 henkilölle, joilla on yhteyksiä Kremliin. Venäläisten omaisuutta on takavarikoitu lähes 20 miljardin euron edestä.
Elokuussa astui voimaan laki, jonka mukaan kiinteistön omistaja ei voi enää piiloutua bulvaaniyhtiön taakse. Myös muuta asiaan liittyvää lainsäädäntöä on valmisteilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- piilotettu omaisuus bulvaaniyhtiöt finanssipääkaupunki brittihallitus Londongrad finanssikeskus pimeä raha kiinteistöt oligarkit Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Kreml sijoittaminen asunnot omaisuus Pääomamarkkinat Rahanpesu Lontoo Vladimir Putin Iso-Britannia Pakotteet korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Raha ratkaisee kaiken Venäjällä: ”Järjestelmä ei ole korruptoitunut – korruptio on järjestelmä itse”

Poliitikot tarjoamassa turvapaikkoja kutsuntoja pakeneville venäläismiehille – Halla-aho muistuttaa yksinkertaisesta matematiikasta: Itärajan takana on liki 20 miljoonaa armeijan käynyttä ihmistä

Koskela ihmettelee venäläisten tekemien kiinteistökauppojen suurta määrää – puolustusministeriö antanut tänä vuonna luvan yli 200 kiinteistökaupalle

Wihonen: Venäläiset keplottelivat viisumeita halvoilla asunto-osakekaupoilla, kuinka suuresta ilmiöstä ja turvallisuusuhasta on kyse?

Halla-aho: Kremlin kaasulonkerot eurooppalaiseen päätöksentekoon mahdollistivat Putinin tyrannian nousun

Lisää tykinruokaa rintamalle: Venäjän hyökkäysarmeija turvautuu naisvankeihin ja pornoon

Venäläiskenraalille kenkää – lähetti sotilaita varmaan kuolemaan Ukrainassa

Perussuomalainen Nuoriso vaatii: Veriviinat pois Alkon hyllyiltä

Oikeusministeriöstä lausuntokierrokselle hallituksen esitys, jolla helpotetaan osakehuoneistojen hallintaanottoja
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Taikaseinäsosialismi on edennyt Suomessa pisteeseen, jossa kaikki eivät enää ymmärrä eroa työstä saatavan palkan ja sosiaalietuuksien välillä – Purralta suorat sanat
Valtionvarainministeri Riikka Purra oudoksuu ajattelua, jossa puolueet kilpailevat rahan tuhlaamisesta eivätkä sen ansaitsemisesta.