

LEHTIKUVA
Kansanedustajat Immonen ja Lehto: Rituaaliteurastetulle lihalle maahantuontikielto
Perussuomalaisten kansanedustajat ja eduskunnan ympäristövaliokunnan jäsenet Olli Immonen ja Rami Lehto vaativat hallitukselta toimia, jotta se kieltäisi uskonnollisin perustein rituaaliteurastetun lihan maahantuonnin ulkomailta Suomeen. Immonen ja Lehto ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen hallituksen vastattavaksi.
Aiemmin Suomen lainsäädäntö on sallinut rituaaliteurastuksen siten, että eläin tainnutetaan yhtäaikaisesti kaulan katkaisun ja verenlaskun kanssa. Tuoreen eläinsuojelulain uudistuksen yhteydessä lakia muutetaan siten, että eläin täytyy aina tainnuttaa ennen verenlaskua.
Jäsenmailla mahdollisuus kieltää rituaaliteurastukset
Muualla Euroopassa lainsäädäntö suhteessa rituaaliteurastuksiin kuitenkin vaihtelee merkittävästi. Euroopan unionin lopetusasetus sallii rituaaliteurastuksen, kun lihaa tuotetaan uskonnollisten ryhmien käyttöön, mutta antaa jäsenmaille mahdollisuuden myös kieltää rituaaliteurastuksen.
– Perussuomalaiset ovat jo vuosia vaatineet rituaaliteurastuksen kieltämistä. Perussuomalaisten vaatimuksesta uudessa eläinsuojelulaissa rituaaliteurastukset tullaan viimein kieltämään Suomessa. Seuraava askel tulisi olla se, että myös eläinsuojelulakimme vastaisesti teurastetun eläimen lihan maahantuonti kiellettäisiin kokonaan, Immonen sanoo.
Uskonnollisille ryhmille ei tule antaa erivapauksia
Viime vuosien aikana tapahtuneen turvapaikanhakijamäärän suuren kasvun seurauksena rituaaliteurastetun lihan kysyntä on kasvanut, sillä kyseisen muuttoliikkeen myötä muslimien määrä Suomessa on lisääntynyt merkittävästi.
Immonen ja Lehto arvioivat, että uuden eläinsuojelulain voimaantulon myötä rituaaliteurastetun lihan tuonti Suomeen hyvin todennäköisesti kasvaa entisestään.
– Uskonnollisille ryhmille ei tule antaa minkäänlaisia erivapauksia, joilla tässä tapauksessa loukataan eläinten oikeuksia. Länsimainen teurastustapa perustuu tieteeseen ja siihen, ettei eläimen saa antaa tuntea teurastushetkellä ylimääräistä tuskaa tai kipua. Onkin käsittämätöntä, että Euroopassa sallitaan tällainen brutaali teurastustapa, Lehto toteaa.
Brutaalit rituaaliteurastukset eivät kuulu Eurooppaan
Euroopan komissio on ollut jo vuosia sitten ilmaissut huolensa rituaaliteurastetun lihan suuresta määrästä. Määrä on kohtuuttoman suuri rituaaliteurastettua lihaa kuluttavien uskonnollisten ryhmien asukasmäärään nähden.
Immonen ja Lehto ovat huolissaan siitä, että rituaaliteurastettua lihaa myydään ja tarjoillaan esimerkiksi ravintoloissa ihmisille, jotka eivät edes haluaisi syödä kyseisellä tavalla teurastettuja eläimiä.
– Brutaalit rituaaliteurastukset eivät kuulu Eurooppaan, eikä rituaaliteurastettua lihaa saa päästää jatkossa Suomen markkinoille. Kotimainen ja paikallinen ruoantuotanto on asetettava kunniaan, luonnollisesti myös eettinen lihantuotanto. Suositaan suomalaista, Immonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- uskonnolliset ryhmät kirjallinen kysymys rituaaliteurastukset Erivapaudet Liha eläinsuojelulaki Eurooppa Rami Lehto Suomi Olli Immonen EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen iloitsee lakiesityksestä: ”Vihdoin rituaaliteurastusta säännellään!”

Tavio: Eläin tainnutettava ennen halal-teurastusta – “Suomeen ei tarvita lisää eläinrääkkäämisen kulttuuria”

Nyt puhuu vokin ohjaaja: Turvapaikanhakijoita paapotaan kuin pikkulapsia, käytös sen mukaista – “Minua on uhattu, syljetty ja haukuttu”

Huhtasaari huolissaan metsästyskoirien kohtelusta Espanjassa

Antikainen: Kissa ei ole lelu – “Ihmisten välinpitämättömyys on järkyttävää”

Uskonnon oikeuttamaa eläinrääkkäystä – Purra: Rituaaliteurastus lopetettava

Elomaa: Uusi eläinten hyvinvointilaki ei saa jäädä puolitiehen

Perussuomalaisilta viisi vaatimusta rituaaliteurastuksen kitkemiseksi: Eläinten teurastaminen rääkkäämällä on lopetettava
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää