Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Kansanedustaja Väätäisen eurovaalikampanjan aloitus siirtynee tapaturman takia

07.02.2014 |10:53

Istuntotauon aikana Espanjassa tauluja maalannut kansanedustaja Juha Väätäinen (ps.) on määrätty lentokieltoon kallon sisäisen verihyytymän takia. Märällä kylpyhuoneen lattialla liukastuneen Väätäisen pää on hänen omien sanojansa mukaan “yhtä värikäs kuin maalamansa taulut”.

Kansanedustaja kehuu malagalaisen sairaalan asiantuntemusta ja nykyaikaisia kuvantamismenetelmiä. Kallon sisäinen verihyytymä voi olla hengenvaarallinen, mutta onneksi se paikallistettiin ajoissa. Väätäinen odottaa tiedotteensa mukaan malttamattomana kotimaahan pääsyä .

Vaalikampanja viivästyy

Eurovaaleissa perussuomalaisten ehdokkaana olevan Juha Väätäisen oli määrä aloittaa kevätkauden kampanjointinsa tiistaina 11.2., mutta näillä näkymin aloitus siirtyy ainakin viikolla. Viime kesänä kampanjansa aloittanut Väätäinen ehti kiertää lähes sadassa tilaisuudessa jouluun mennessä.

Eurooppa-myönteisenä, mutta eurovastaisena kampanjoiva Väätäinen edustaisi EU-parlamentissa jo ikänsäkin puolesta suurta äänestäjäkuntaa, eläkeläisiä.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
8.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01
10.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää