PS ARKISTO
Kansanedustaja Keskisarja: ”Rahvas rakastaa äidinkieltään, esivalta ja eliitti näyttävät pirullista esimerkkiä kielenvaihdossa”
Englannin kielen asema kasvaa koko maailmassa, meillä Suomessa jo suomen kielen aseman kustannuksella, ja englannin kielen käyttö usein heikentää suomen kielen käyttömahdollisuuksia. Korkeakoulutuksessa englannin kieli pahimmillaan jo uhkaa mahdollisuuksia suorittaa tutkinto Suomessa omalla äidinkielellään.
Esimerkkejä englannin kielen valta-asemasta ei tarvitse hakea kaukaa: pikaruokaravintola Burger Kingissa on jo arkipäivää, että asiakkaita palvellaan enää vain englanniksi.
Myös korkeakoulutuksessa englannin kieli pahimmillaan jo uhkaa kotimaisia kieliä. Esimerkiksi Aalto-yliopistossa opetusta saa lähinnä enää vain englanniksi, ja tarjolla on enää vain muutama suomenkielinen maisteriohjelma.
Lakialoite suomen kielen aseman vahvistamiseksi
Suomen kielen asemasta ja säilymisestä myös tulevaisuudessa keskusteltiin maanantaina Suomalaisuuden Liiton järjestämässä paneelikeskustelussa Oodissa Helsingissä.
Perussuomalaisia tilaisuudessa edustivat kansanedustajat Teemu Keskisarja ja Pekka Aittakumpu, joka on äskettäin myös jättänyt lakialoitteen, jossa esitetään suomen kielen aseman vahvistamista. Aloitteessa esitetään esimerkiksi korkeakouluille ja ravintoloille velvoitetta palvella suomen kielellä.
Aittakumpu pitää huolestuttavana suomen kielen aseman heikkenemistä etenkin korkeakoulumaailmassa.
– Etenkin Aalto-yliopistossa tekniikan ja kaupan aloilla englannin kieli on käytännössä jo syrjäyttänyt suomen kielen opiskelukielenä. Mutta eihän se näin voi olla: kyllä Suomessa pääasiallisen opiskelukielen on oltava suomi.
”Haluammeko maksaa tästä?”
Helsingin yliopiston professori Janne Saarikivi nostaa korkeakoulujen kielikeskusteluun kysymyksen, mistä kannattaa ja pitää maksaa. Professori katsoo, että yliopistojen julkisen rahoituksen tulisi kohdistua pääasiassa suomen- ja ruotsinkieliseen opetukseen.
– Yliopistoissa jo noin puolet maisteriohjelmista alkaa olla englanninkielisiä, vaikka siirtymä englannin kieleen on tapahtunut vaivihkaa, ilman laajempaa yhteiskunnallista keskustelua. Ainakaan en itse muista kuulleeni kysymystä, haluavatko suomalaiset lakkauttaa suomenkieliset maisteriohjelmat ja ottaa tilalle englanninkieliset. Minusta meidän on esitettävä kysymys, haluammeko me maksaa tästä, koska kyseessä ovat kuitenkin julkisrahoitteiset organisaatiot, eli kannattaako julkisella rahalla kouluttaa ihmisiä englanniksi Suomessa, Saarikivi sanoo ja jatkaa:
– Maailmassa annetaan jo nyt runsaasti englanninkielistä koulutusta Suomen ulkopuolella, eikä englannin kielen käyttö millään tavalla lisää englanninkielisiä koulutusmahdollisuuksia maailmassa. Sen sijaan suomen kielen käytön lakkaaminen suomalaisissa korkeakouluissa uhkaa lakkauttaa suomen kielen käyttöä globaalisti, koska Suomen ulkopuolella suomen kieltä ei muualla käytetä korkeakoulutuksen kielenä.
Julkishallinnossa humisee aikalaishulluus
Kansanedustaja, historioitsija Teemu Keskisarja sanoo olevansa ”fanaattisesti samaa mieltä” Aittakummun ja Saarikiven kanssa.
– Rahvas rakastaa äidinkieltään, sen sijaan esivalta ja eliitti näyttävät pirullista esimerkkiä kielenvaihdossa.
– Muutama vuosi sitten alkoi rollaattorimummojen ja -pappojen riemuksi esiin ponnahdella pop up -rokotuksia. Lisäksi vaikkapa Helsingin kaupungilla on tänä päivänä walk in -elatusapupalvelu. Kun julkishallinnossa humisee jo tällainen aikalaishulluus, voi jo kysyä, mitä järkeä tähän maahan on enää synnyttää lapsia tai maksaa niistä ruokkoja.
Keskisarja ei olekaan koskaan erityisesti vastustanut ruotsin kielen asemaa, jonka hän on kuvannut olevan vain ”pieni päänsärky”. Sen sijaan pakkoenglanti on historioitsijan mukaan jo ”aivosyöpä”.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kielenvaihto kielikeskustelu englannin kielen ylivalta englannin kieli julkinen rahoitus kotimaiset kielet korkeakoulutus Teemu Keskisarja Janne Saarikivi Pekka Aittakumpu Suomen kieli pakkoruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Suomalaisuuden Liiton tuore kyselytutkimus: Enemmistö suomenkielisistä haluaa, että korkeakoulututkinto tulisi voida suorittaa ilman pakkoruotsia
Suomalaisuuden Liiton Verianilta (ent. Kantar Public) tilaaman tuoreen kyselytutkimuksen mukaan selkeä enemmistö suomenkielisistä suomalaisista katsoo, että korkeakoulututkinto tulisi voida suorittaa ilman pakollista ruotsia.
Pekka Aittakumpu: Korkeakouluille ja ravintoloille velvoite palvella suomen kielellä
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu on jättänyt lakialoitteen, jossa esitetään suomen kielen aseman vahvistamista.
Perussuomalaiset on kansallismielinen ja isänmaallinen puolue – myös EU:ssa – ”Haluamme suojella Suomea ja suomalaisuutta, huolehtia siitä, että saamme itse päättää asioistamme”
Teemu Keskisarjan kolumni: Äidinkielen raiskaajille rautapallo jalkaan
Viikon suosituimmat
Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa
Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee
Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.
Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.
Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.
Tehdastuoreet sähköautot jäävät liikkeeseen – valtavista alennuksista huolimatta
Sähköautojen kauppa tökkii koko Euroopassa. Syitä on monia tukiaisten loppumisesta yleiseen taloudelliseen alakuloon. Suurin hypetys ympäristöajattelustakin on muisto vain. Ruotsissa pelkästään yhdeltä sivustolta löytyy lähes tuhat käyttämätöntä, pari vuotta vanhaa sähköautoa. Niitä myydään jopa 170 000 kruunun alennuksella, todennäköisesti myös maan rajojen ulkopuolelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025
Lue lisää
PS Naiset 3/2024
Lue lisää