

Matti Matikainen
Kansanedustaja Kaisa Garedew: Koulukiusaamisen kitkeminen vaatii koko toimenpidepolun uudistamista
Lomakausi on vaihtumassa syksyyn. Koulureput ja keltanokkalippikset palaavat katukuvaan. Koulujen pihat täyttyvät oppilaista. Vaikka syyslukukauden alku jännittää monia, ei yhdenkään lapsen tulisi joutua pelkäämään kouluun menemistä kiusaamisen vuoksi, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew.
Hallitus päätti kevään kehysriihessä panostaa viisi miljoonaa euroa koulukiusaamisen ehkäisyyn. Määrärahojen käytöstä ollaan pian tekemässä tarkemmat linjaukset.
– Olen asiantuntijoita ja ruohonjuuritason toimijoita kuunnellen esittänyt useita vaihtoehtoja, joilla koulumaailma saataisiin turvalliseksi ja rauhalliseksi ympäristöksi jokaiselle lapselle. Osa niistä vaatii rahaa, osa lakien ja käytänteiden muutoksia. Osasta olen jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteita, toisia edistänyt muilla keinoilla, Kaisa Garedew sanoo.
Kouluväkivalta on aina poliisiasia
Koko toimenpidepolku vaatii uudistamista opettajien koulutuksesta opetussuunnitelmiin ja koulujen valvonnasta laiminlyöntien sanktioihin saakka. Kiusaamisen tunnistaminen, tehokas puuttuminen ja virkavastuun tuomat velvoitteet tulee Garedewin mielestä lisätä pakolliseksi osaksi opettajakoulutusta. Oppitunneilla ryhmähengen luomisen ja kiusaamisvalistuksen tarve on ilmeinen. Välituntivalvontaan tarvitaan lisää silmäpareja, esimerkiksi koulutettuja vapaaehtoisia.
– Lasten ja nuorten on voitava luottaa siihen, että aikuiselle kertominen auttaa aina. Kiusaamiseen on puututtava välittömästi, ja siksi sille on määritettävä selkeät lakisääteiset aikarajat. Puuttumisen laiminlyöminen on sanktioitava ja aluehallintovirastojen oma-aloitteinen valvonta tulisi laajentaa ulottumaan myös kouluihin.
– Kouluväkivalta on aina poliisiasia. Koulujen ja viranomaisten yhteistyön on oltava saumatonta. Samoin tiedonkulun vanhemmille. Kiusaaja tulee velvoittaa osallistumaan selvittelyyn. Tarvittaessa kiusaaja vaihtaa koulua, ei kiusattu. Myös tarvetta perustaa kansallinen kiusaamisasioiden keskus ja palkata kuntiin kiusaamistyöntekijöitä tulisi arvioida, Garedew katsoo.
Kaikkien aikuisten on puututtava kiusaamiseen
Koulurauhaa tulevat osaltaan parantamaan valmistelussa oleva kännykkäkielto ja kolmiportaisen tuen uudistus.
– Potentiaalisia keinoja on paljon, eikä mikään yksittäinen toimi riitä. Parhaat konstit on otettava ripeästi ja valtakunnallisesti käyttöön niin, että jo tänä lukuvuonna koulukiusaamisen kasvanut trendi saadaan laskuun ja kiusatuille lapsille saadaan riittävästi tukea.
– Tehtävä ei kuitenkaan ole vain päättäjien, viranomaisten ja opettajien: kaikkien aikuisten vastuulla on puuttua nähdessään tilanteen, jossa epäilee olevan kyse kiusaamisesta, sekä omalla esimerkillään näyttää, että jokainen ihminen ansaitsee tulla kohdatuksi kunnioituksella; erilaisuudesta tai mielipiteistä riippumatta, Garedew korostaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kolmiportaisen tuen uudistus kiusaaja koulurauha kouluväkivalta puuttuminen opettajakoulutus Kaisa Garedew kiusaaminen opetussuunnitelma kännykkäkielto Koulukiusaaminen Kehysriihi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyt puututaan koulukiusaamiseen ja parannetaan koulujen oppimisrauhaa – Koponen: Kiusaamisen vastainen työ yhdistää kansanedustajia

Garedew vaatii jämäkkää puuttumista koulukiusaamiseen ja -väkivaltaan: “Hyssyttelyn aika on ohi”

Garedew vaatii opettajia puuttumaan jämäkämmin kiusaamistapauksiin: “Lasten ja nuorten on voitava luottaa siihen, että aikuiset eivät vähättele tai katso minkäänlaista kiusaamista läpi sormien”

Tynkkysen jälkeen eduskuntaan nouseva Merja Rasinkangas: ”Lapsia on liian paljon tuuliajolla ja vähän heitteilläkin”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää