Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kansanedustaja Jaana Strandman: Pien- ja yksinyrittäjien YEL-maksuja on kohtuullistettava

15.11.2024 |16:09

Hallitusohjelmassa linjataan, että YEL-järjestelmä tullaan korjaamaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman painottaa, että uusi järjestelmä ei saa luoda esteitä kasvulle. Sen tulee olla luotettava, ja sen on lisättävä yrittäjien vapauksia. Tällä hetkellä erityisesti pienyrittäjät maksavat yrittäjän eläkemaksuista Strandmanin mielestä täysin kohtuuttomia summia.

Eläkkeet arvioidaan oletettujen tulojen perusteella eikä niinkään yrittäjän todellisten tulojen mukaan. Kansanedustaja Jaana Strandman pitää tätä erityisesti vastikään aloittavien yrittäjien näkökannalta kestämättömänä tilanteena.

– Yrittäjien eläkelain mukaisen pakollisen vakuuttamisen alaraja 9 010,28 euroa pitäisi nostaa nykyiseltä tasolta vähintään yrittäjän ansiosidonnaisen työttömyysturvan alarajalle 14 803 euroon. Tällöin perusturvan varassa olevia yrittäjiä ei velvoitettaisi maksamaan korkeita eläkevakuutusmaksuja, kun taas pakollisen järjestelmän piirissä olevien etuudet ylittäisivät vähimmäisturvan, Strandman sanoo.

Sivutoimiset pienyrittäjät maksavat jo työttömyys- ja työeläkemaksuja

Strandmanin mielestä YEL-järjestelmän uudistuksessa pitää kiinnittää erityistä huomiota sivutoimisten pien- ja yksinyrittäjien YEL-maksuihin. He maksavat jo päätoimestaan työttömyys- ja työeläkemaksuja, jolloin heidän YEL-maksujensa kohtuullistaminen on tärkeää. Tämä tukee sivutoimisten pien- ja yksinyrittäjien elinvoimaisuutta ja työntekoa.

– Vakuuttamisvelvollisuuden täyttyminen voisi jatkossakin perustua yrittäjän työpanoksen arviointiin, mutta alarajan yläpuolella on lisättävä yrittäjän vapautta valita turvansa taso. Lisäksi on selvitettävä rahastoinnin sisällyttäminen myös YEL-järjestelmään, sillä se on ainoa keino pienentää kasvavaa valtion osuutta yrittäjien eläkkeistä, Strandman vaatii.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää