Kansanedustaja Hongisto: ”Nyt ei mieli mettä keitä”

13.06.2017 |00:47

“Hatuttaa niin himputisti.” Näillä sanoilla vimpeliläinen kansanedustaja Reijo Hongisto (ps.) ruotii Juha Sipilän (kesk.) ja Petteri Orpon (kok.) päätöstä erottaa perussuomalaiset hallituksesta.

– Vaikka jollakin tavalla osasin tuota mahdollisuutta ennakoida, niin lopullinen ilmoitus tuli kuitenkin yllätyksenä. Sanotaan että toivo parasta mutta pelkää pahinta. Näin kävi tässä tapauksessa.

Hän vertaa Perussuomalaisten kohtaloa maanmiehen työhön.

– Uskallan sanoa, että olemme osamme ottaneet ja vastuumme kantaneet hallituskauden alkutaipaleen kovista ja kipeistä leikkauksista. Työ on tehty ja kaikki vaiva nähty. Nyt alkaa kylvö olla oraalla, sillä kaikki merkit osoittavat talouden kääntyneen nousuun. Työllisyys paranee ja vienti alkaa vetää. Kansantalouteen alkaa kertyä lisää jaettavaa.

– Olisi sulaa hulluutta kääntää auralla mustalle mullalle juuri oraalle noussut laiho. Samalla tavalla on sulaa hulluutta ajaa tässä tilanteessa puolue oppositioon. Tällaista toimintaa minä en ymmärrä, enkä tahdo millään hyväksyä.

– Ymmärrän pääministerin päätöksen, mutta tunnustan suoraan että nyt ei mieli mettä keitä.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää