

PS ARKISTO
Kansanedustaja Ano Turtiainen sai julkaisukiellon Facebookiin: ”Meitä yritetään oikeasti hiljentää”
Kansanedustaja Ano Turtiaisen julkaisukielto alkoi reilu viikko sitten, täysin yllättäen. Kansanedustaja arvioi, että kysymys on todennäköisesti kiusanteosta.
Facebook ilmoitti reilu viikko sitten Ano Turtiaiselle, että tämän profiili on asetettu julkaisukieltoon. Turtiainen ei tiedä, mistä kielto mahdollisesti johtuu.
– Facebookilta en ole saanut tietooni mitään syytä julkaisukieltoon. Eikä Facebook ole edes poistanut mitään aiempia julkaisujani. Olen joskus saanut muutaman huomautuksen palvelun ylläpitäjältä, kun olen julkaissut jotain hieman ”rajumpaa”, mutta julkaisukieltoa en ole ennen saanut.
– Käsitykseni mukaan Facebookilla on kuitenkin korkeampi kynnys kohdistaa toimenpiteitä käyttäjiin, jotka ovat samalla kansanedustajia. Epäilen kuitenkin, että nyt koronan aikaan on pantu ”iso vaihde päälle,” eli että meitä yritetään oikeasti hiljentää.
Säännöllisiä ilmiantajia
Turtiainen on kuullut, että samaan aikaan eli noin viikko sitten, useita muitakin profiileja on siirretty julkaisukieltoon. Kansanedustaja pitää todennäköisenä, että sosiaalisessa mediassa toimii useampia ryhmiä ja yksittäisiä tahoja, jotka säännöllisesti ja kiusantekomielessä tekevät ilmiantoja palvelun ylläpitäjälle.
– Sitä on ollut aina, omalta kohdaltani jo siitä saakka, kun olen tullut mukaan politiikkaan ja varsinkin kun olin enemmän mediajulkisuudessa eduskuntavaalikampanjani aikaan, Turtiainen sanoo.
Hän on ollut yhteydessä Facebookiin saadakseen lisätietoja – toistaiseksi huonolla menestyksellä.
– Ei sieltä tule vastauksia mihinkään.
Vaikeuttaa luottamustehtävien hoitamista
Profiilin poistaminen palvelun ylläpidon toimesta on ikävää kenelle tahansa. Turtiaisen kohdalla kyse on myös siitä, että luottamustehtävien hoitaminen on estynyt tai vähintään hidastunut. Turtiainen on mukana myös kuntapolitiikassa.
– Julkaisukielto lamaannuttaa täysin ryhmätyöskentelyn perussuomalaisten kansanedustajien kanssa. Meillä ei tällä hetkellä ole tavanomaisia ryhmäkokouksia, joten eduskuntaryhmä pitää keskenään yhteyttä messenger-viestiketjussa. Koska en voi julkaista, en voi osallistua keskusteluun millään tavalla.
– Valiokunnissa meillä on vielä omat viestiketjut, enkä voi osallistua niihinkään. Parhaiten minuun saa nyt yhteyden sähköpostilla tai tekstiviestillä. Minulle voi myös laittaa messenger-viestiä. Voin edelleen lukea viestit, mutta tällä hetkellä en voi vastata, Turtiainen kertoo.
Ei virallisia keskusteluja
Turtiainen täydentää Uuden Suomen kirjoituksessaan valiokuntakeskusteluasiaa. Hän toteaa, että Messenger-ryhmissä ei keskustella mitään virallista.
– ”Virallisinta” siellä on, kun keskustellaan kokouksien aikatauluista, päällekkäisyyksistä, ketä on paikalla ja onko varajäseniä käytettävissä tarpeen vaatiessa. Tätä varten jokaista valiokuntaa varten on eduskuntaryhmämme sisällä oma Messenger-ryhmä, sekä yksi pääryhmä, mistä tavoittaa jokaisen eduskuntaryhmän edustajan.
Virallinen keskustelu käydään muilla tavoin.
Muutos 8.2020 klo 14:48: Lisätty blogikommentti siitä, että Facebookissa ei käydä varsinaista valiokuntakeskustelua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ylläpito ryhmätyöskentely julkaisukielto Ano Turtiainen Ilmianto kansanedustaja Facebook Sosiaalinen media Sensuuri Sananvapaus perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taannehtiva vihapuhejahti kiihtyy – Oikeuskansleri kehottaa suomalaisia poistamaan vanhoja kirjoituksiaan

Perussuomalaiset kannattaa laajaa sananvapautta: Ei koske vain myönteisiä tietoja ja asioita – “Ihmisten ja vallanpitäjien tulee kestää myös loukkaavaa ja häiritsevää tekstiä”

Entinen propagandisti paljastaa: tiedostavan vasemmistoideologian levittäminen on tuottoisaa bisnestä

Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin

Halla-aho puolusti arvopuheessaan mökin mummon oikeutta puhua: ”Sananvapauden perusfunktio on suojella yksilöä vallanpitäjien mielivallalta”

Sensuuri kiihtyy, Ville Tavio nostaa esiin hätkähdyttävän luvun: “3,6 % opposition kansanedustajista poliisitutkinnassa”

Huhtasaari: ”Kansallismielisyyden nousuun vastattu keksimällä ulkomaisen sekaantumisen ja disinformaation kaltaisia tekosyitä”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Saksan armeijaa halutaan varustaa sodan varalta – 1 000 miljardilla saa aseita ja ammuksia, mutta mistä sotilaita?
Saksan armeijan komentajan mukaan Saksaan ja Eurooppaan kohdistuu todellinen sotilaallinen uhka. Venäjä olisi hyökkäyskykyinen saksalaisarvioiden mukaan vuonna 2029. Saksa aikoo panostaa puolustukseensa jopa yli 1 000 miljardia euroa ja laskee kuluja myös siltä varalta, jos USA jättää puolustusliiton.

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Keskiviikkona eduskunnassa käsiteltiin kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan ympäristöjärjestö Elokapinan lakkauttamista sekä sitä rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminnan kieltämistä. Kansalaisaloitteessa esitetään myös, että tuomioistuin määrittelisi Elokapinan rikollisryhmäksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen antoi aloitteelle vahvan tukensa ja korosti puheenvuoroissaan Elokapinan aiheuttamaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle.

Purra Ylen puheenjohtajatentissä: Tärkeintä on turvallinen Suomi – ”Maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ratkaistaan kiristämällä maahanmuuttopolitiikkaa”
Ylen alue- ja kuntavaalien kolmannessa puheenjohtajatentissä kohtasivat torstai-iltana perussuomalaisten Riikka Purra, vihreiden Sofia Virta ja Liike Nytin Harry Harkimo.
Uusimmat

Purra: Suomalaisen turvallisuuden ja puolustuksen suuri päivä

Junnila: Tämä ei ole aprillia – jalkaväkimiinat palaavat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää