Kansallismielisten voitonjuhlat Euroopassa jatkuvat – nyt vuorossa Korsika

04.12.2017 |17:37

Kansallinen itsemääräämisoikeus on Euroopassa tällä hetkellä kova sana. Eurokriittiset, jäsenmaiden omaa päätösvaltaa korostavat puolueet ovat edenneet viimeisen vuoden aikana muun muassa Hollannissa, Ranskassa, Itävallassa ja Saksassa. Britannian ero unionista etenee. Lisäksi monet alueet ovat pyrkimässä eroon emovaltiostaan tai vaatimassa suurempaa autonomiaa. Skotlantiin saattaa tulla uusi kansanäänestys, Katalonian tilanne on yhä täysin auki, ja nyt itsehallinnon laajentamista ja jopa itsenäisyyttä kannattavat ryhmät saivat jytkyn Ranskaan kuuluvalla Korsikalla.

Autonomistien ja separatistien yhteislista sai Korsikan aluevaalien ensimmäisellä kierroksella lähes puolet äänistä, Verkkouutiset kirjoittaa.

Pè a Corsica -lista sai jo Korsikan aluevaalien ensimmäisellä kierroksella 45,36 prosenttia äänistä. Lopullinen voitto ratkeaa ensi sunnuntain toisella kierroksella.

Yhteislistan maltillinen ja realistinen tavoite on, että saarelle myönnettäisiin seuraavien kolmen vuoden aikana autonomi, joka toteutettaisiin seuraavien 10 vuoden aikana.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää