

YLE AREENA
Viikon 19/2014 luetuin
Kankaanniemi ja Soini tiukkoina: Puretaan Brysselin valtava byrokratia
Perussuomalaisten Timo Soini ja meppiehdokas Toimi Kankaaniemi olivat maanantai-iltana Ylen Susanne Päivärinnan tentittävänä.
Soini ei antanut vielä vastausta kysymykseen, kumpi britannialainen ”kilpakosija” sopisi perussuomalaisille paremmin, Itsenäisyyspuolue UKIP vai konservatiivit. Soini muistutti, että on käynyt kolme kertaa puhumassa konservatiivien puoluekokouksessa, joten heille ”kyllä kelvataan”. UKIP on perussuomalaisten nykyinen ryhmäkumppani EU:n EFD-ryhmässä.
– Meidän EFD-ryhmässä ei ole tällä hetkellä ryhmäkuria, mutta ECR:ssä on tiukempi ryhmäkuri. Jos vaihdetaan sinne, niin totta kai sääntöjen mukaan mennään muttei orjallisesti. Päälinjoissa, Soini puntaroi.
UKIP:ia lukuun ottamatta kaikki ovat Soinin mukaan sitä mieltä, että EU:n yhdentymiskehitys pitää pysäyttää. Lisäksi tulisi olla parempi mahdollisuus valvoa rajoja. Hän muistutti myös siitä, että uusi saksalainen AfD-puolue (Alternative für Deutschland) tulee saamaan 6-10 meppiä, eikä tule jäämään ryhmien ulkopuolelle.
– Istuu luultavasti meidän kanssamme, Soini arvioi.
Outo varmuus vakuuksista
Vaalitentti sai epätyypillisiä sävyjä, kun toimittaja ajautui Soinin kanssa sanasotaan Kreikka-vakuuksista.
– Meillä on vakuudet, Päivärinta totesi ja jatkoi:
– Valehteleeko valtionvarainministeriön lainsäädäntöneuvos Seppo Tanninen, kun hän sanoo että Suomella on yksiselitteisesti kiistattomat vakuudet?
Soini kiisti jyrkästi, että Suomella olisi vakuudet, ja muistutti Helsingin Sanomien etusivun ilmoituksesta, jossa Kreikka-järjestely paljastettiin tuottojenvaihtosopimukseksi. Edelleen hän muistutti valtionvarainministeriön salanneen laittomasti tuottojenvaihtosopimuksen.
Hän antoi myös selkeän lupauksen siitä, että jos perussuomalaiset nousee hallitukseen, puolue ei tule hyväksymään tukipaketteja tai uusien lainaerien maksua Kreikalle.
Kankaanniemi: Pitkän linjan EU-kriitikko
Kristillisdemokraattien entinen ministeri ja pitkäaikainen kansanedustaja Toimi Kankaanniemi tuli keskusteluun mukaan ohjelman puolessavälissä. Hän kertoi vanhan puolueensa kääntäneen kelkkansa, kun menivät Kataisen hallitukseen. Hänen mukaansa hallitus jatkaa Vanhasen ja Kiviniemen politiikkaa, jossa tukipaketteja jaetaan ja liittovaltiota viedään eteenpäin.
– Se ei käynyt minun omalletunnolleni, Kankaanniemi totesi.
Kankaanniemen mukaan euro on suomalaisille liian vahva valuutta, ja tämä heikentää työllisyyttä voimakkaasti.
Konkaripoliitikko kertoi unelmakseen sen, että Euroopan unioni palautettaisiin vapaakauppa-alueeksi. Myös Venäjä tulisi saada alueeseen mukaan. EU:n nykykehitys ei saanut häneltä ymmärrystä:
– Puretaan valtava byrokratia, joka Brysseliin on luotu.
Katso koko haastattelu Yle Areenalta >
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.