Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kanada tiukentaa maahanmuuttopolitiikkaansa – matalapalkkaisen tilapäistyövoiman käyttöä vähennetään

27.08.2024 |14:00

Avoimesta maahanmuuttopolitiikastaan tunnettu Kanada on päättänyt tiukentaa maahanmuuttopolitiikkaansa. Ensimmäiseksi rajoitetaan matalapalkkaisen kausityövoiman tuomista ulkomailta. Syksyllä on odotettavssa lisää rajoituksia maahanmuuton kokonaismäärään.

Kanadan pääministeri Justin Trudeau ilmoitti maanantaina, että hallitus tulee vähentämään ulkomaisen tilapäistyövoiman määrää, kertoo Kanadan yleisradion ulkomaanpalvelu RCI. Syynä on se, että ulkomaisen tilapäistyövoiman käyttö on Kanadassa ennen näkemättömän korkealla tasolla, mikä on aiheuttanut työttömyyttä maahanmuuttajien ja nuorten keskuudessa.

Hallitus löyhensi ulkomaisen, matalapalkkaisen tilapäistyövoiman käyttöön liittyviä säännöksiä koronapandemian jälkeisen työvoimapulan takia. Tämä johti ulkomailta tulevien tilapäistyöntekijöiden määrän huomattavaan nousuun.

Rajoituksia ulkomaisen halpatyövoiman käyttöön

Pääministeri Trudeau sanoi, että ulkomaiset matalapalkkatyöntekijät eivät jatkossa enää pääsääntöisesti saa työlupaa korkean työttömyyden alueilla, joilla työttömyysaste on yli kuusi prosenttia. Tietyt työvoimapulasta yhä kärsivät toimialat muodostavat poikkeuksen.

Lisäksi hallitus on päättänyt, että korkeintaan kymmenesosa yrityksen työvoimasta saa jatkossa koostua ulkomaisista matalapalkkatyöntekijöistä. Tilapäisen työsopimuksen maksimipituus laskee kahdesta vuodesta yhteen.

Työperäistä hyväksikäyttöä esiintyy Kanadassakin

YK:n raportin mukaan ulkomaista matalapalkkatyövoimaa on hyväksikäytetty monin tavoin Kanadassa. Työperäiseen hyväksikäyttöön on liittynyt palkkahuijauksia, palkattomia ylitöitä, seksuaalista hyväksikäyttöä ja pahoinpitelyjä.

Ongelmat ovat liittyneet erityisesti matalapalkkaisen kausityövoiman käyttöön. YK:n raportin kirjoittanut ihmisoikeusprofessori Tomoya Obokata vertaa kausityövoiman käyttöä “moderniin orjuuteen”.

Lisää tiukennuksia tulossa

Kanada on tähän asti tunnettu avoimesta maahanmuuttopolitiikastaan ja sitä on pidetty kotouttamisen mallimaana. Liberaalipuoluetta johtava Trudeau on edustanut erityisen avointa maahanmuuttopolitiikkaa.

Nyt liberaalit ovat kuitenkin joutuneet pohtimaan maahanmuuttoon ja työmarkkinoihin liittyviä asioita uudesta näkökulmasta työttömyyden kasvaessa. Trudeaun mukaan syksyllä on tulossa lisää muutoksia, joilla pyritään vaikuttamaan maahanmuuton kokonaistasoon.

Hallituksen nykyisen maahanmuuttosuunnitelman mukaan Kanada ottaisi lähivuosina vastaan noin puoli miljoonaa uutta asukasta ulkomailta vuodessa. Kanadan väkiluku on noin 41 miljoonaa ihmistä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää