Artikkeli kuva

Kaj Turusella ratkaisu vuokra-asuntotuotannon turvaamiseksi

05.03.2013 |14:51

Lakialoitteessa Turunen esittää nykyistä lakia muutettavaksi siten, että vuokra-asuntojen käyttö- ja luovutusrajoitukset muutetaan kohdekohtaisiksi ja 20 vuoden korkotukeen sidotuiksi. Tämän muutostarpeen ymmärtäminen on Turusen mielestä välttämätöntä ongelman ratkaisemiseksi.

– Olen jo pitkään miettinyt, missä asuntotuotannon ongelmat ovat ja kuinka ne voitaisiin ratkaista. Tulossa oleva välikysymys sai minut tarttumaan innolla ja välittömästi toimeen. Olen ihmetellyt, että ministeri ei ole kahteen vuoteen saanut asiassa aikaiseksi mitään. Nyt on aika toimia.

– Vuonna 2000 asuntoasioista vastasi ministeri Suvi-Anne Siimes. Silloin tuli voimaan uusi yleishyödyllisyyslainsäädäntö joka on johtanut siihen, että käytännössä aravarajoitukset ovat ikuisia. Tämä ikuisuussääntö on purettava.

Nykyinen käytäntö on Turusen mukaan kansalaisille lähes taloudellinen katastrofi. Vuoden 2000 lakimuutoksen jälkeen valtion tukeman asuntotuotannon määrä on romahtanut.

Suomen suurin vuokratalorakennuttaja Sato Oyj ei ole rakennuttanut yhtään valtion tukemaa aravavuokrataloa tämän kansalaisille kohtalokkaan lain tultua voimaan. Liioin VVO ei ole aloittanut yhtään valtion tukemaa vuokratalohanketta vuonna 2012. Tämän lisäksi useimpien kuntien ja kaupunkien omistamat rakennuttajayhtiöt ovat lähes kokonaan lopettaneet aravavuokratalotuotannon.

Turunen perustelee lakiehdotustaan näin:

– Lakialoitteen tarkoitus on keventää yleishyödyllisyyslainsäädännön rajoituksia. Tätä kannattavat nykyisin käytännössä kaikki merkittävät asuntotoiminnassa mukana olevat toimijat, rakennuttajayhtiöt ja vuokratalojen omistajat. Samoin tekevät rakennusalan yritykset ja työntekijäjärjestöt sekä asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus ARA.

Lakialoitteeseen aletaan kerätä nimiä tänään.

– Kansalaisten hätää kuunneltuani käsitin, että nyt on erittäin kiire toimia. Ajankohta lakialoitteelle on erittäin otollinen ja toivon aloitteelleni allekirjoittajia yli puoluerajojen.

Aloite kokonaisuudessaan täällä >

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää