Artikkeli kuva

Moottoripyöräilijä kesäisellä maantiellä. Kuvituskuvaa. / PEKKA SAKKI

Kaatuuko moottoripyörävero? Kokoomukselta ja keskustalta tukea Sampo Terhon avaukselle

10.02.2017 |20:12

Hallituspuolueiden ryhmänjohtajat ovat illan aikana viestittäneet tukevansa Sampo Terhon (ps.) avausta, jossa hän ilmoitti olevansa valmis luopumaan moottoripyöräverosta.

Ryhmänjohtaja Kalle Jokinen totesi Verkkouutisille, ettei kokoomus ole ollut alun alkaenkaan innostunut moottoripyörä- tai veneverosta.

Keskustan ryhmänjohtaja Antti Kaikkonen puolestaan twiittasi: ”Keskusta ei jää moottoripyöräveroa kaipaamaan, jos hallitus vain löytää korvaavat tulot muualta. Asia syytä ratkaista pian.”

Sampo Terho perusteli moottoripyöräverosta luopumisen mielekkyyttä sillä, että tuottamatonta veroa moottoripyörille ei kannata toteuttaa. Useat asiantuntijat ovat arvioineet, että moottoripyöräverolla ei saavuteta toivottua verokertymää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää