Juvonen: Vanhustenhoitoa ei saa viedä siihen suuntaan, että kuka tahansa voisi tulla lasketuksi hoitajamitoitukseen

01.02.2018 |09:09

Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvoselta ei heru ymmärrystä Antti Rinteen (sd.) esitykselle, jonka mukaan pitkäaikaistyöttömät voitaisiin velvoittaa työskentelemään vanhusten parissa.

Rinne antoi esityksensä 2015 ollessaan valtiovarainministerinä ja asiasta eilen muistuttaneen Iltalehden mukaan mies seisoo edelleen sen takana.

– Rinteen lausunto on varmasti vuonna 2015 tarkoitettu rakentavasti tulkittavaksi ja hyväksi yritykseksi, mutta valitettavasti tällä hetkellä lausuntoa ei voida mitenkään pitää sellaisena, vaan sille on annettava täystyrmäys. Vanhustenhoidon työnkuvaa ei voi avata näin laajalla ikkunalla, Juvonen sanoo.

Ylimääräisiä käsipareja hoitajien rinnalle

Viime kesänä hallitus heikensi ikäihmisten palvelujen laatusuositusta, jossa hoitajamitoitukseen lasketaan nykyään myös henkilö, joka osallistuu välittömään asiakastyöhön vanhustenhoivassa. Tällaiseksi luetaan uuden laatusuosituksen mukaan muun muassa kodin ja yksikön ulkopuoliset aktiviteetit, ulkoilu, kaupassakäynti ja asiointi.

– Nämä henkilöt olisivat kyllä äärettömän tärkeitä vanhustenhoivassa, mutta samalla kun tällaisella työkuvalla henkilöä nykyohjeen mukaan palkattaisiin, hänet laskettaisiin pahimmillaan myös mukaan ns. hoitajamitoitukseen ja käsiparit olisivat pois juuri sieltä, missä auttavia käsiä tarvitaan kipeästi. Vanhustenhoitoa ei saa viedä siihen suuntaan, että kuka vaan ja millä koulutuksella tahansa voisi olla osa ja tulla lasketuksi hoitajamitoitukseen, Juvonen painottaa.

– Tällaisen kehityksen sijaan meidän tulee olla vaatimassa sitä, että vanhustenhoidossa lisätään ylimääräisiä käsipareja ja henkilöstöä ammattikoulutettujen hoitajien ja hoitajamitoituksen rinnalle eli henkilöitä, jotka hoitavat asioinnin, vanhuksen ulkoilutuksen ja viriketoiminnan järjestämisen ja voivat avustaa näissä tehtävissä. Heitä tarvitaan ja heistä on puutetta.

Vastuu hoitoalan ihmisillä

Juvosen mukaan näihin tehtäviin olisi kiireesti löydettävä ihmisiä. Myös välittömän asiakastyön määritelmää tulisi tarkastaa siten, että ulkoilua ja kaupassakäyntiä hoitavaa henkilöä ei laskettaisi hoitajamitoitukseen.

– Tässä vaatimuksessa meidän tulee pitää yhtä, Juvonen sanoo.

– Valitettavasti vanhustenhoidon säästöt ovat kuitenkin vaikuttaneet siihen, että ylimääräisiä käsipareja ei vanhustenhoitoon palkata. Meidän tulee pitää huoli siitä, että ammattikoulutettuja hoitoalan ihmisiä työskentelee vanhustenhoidossa. Vastuu lääkehoidosta ja sairaanhoidollisesta osaamisesta on hoitoalan ihmisillä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01
6.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
10.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää