Jussi Niinistö: Taksiyrittäjien liiketoimintaa ei saa vaikeuttaa

11.09.2016 |00:04

Ministeri Jussi Niinistö (ps.) muistuttaa blogissaan, että taksiyrittäjien liiketoimintaa tai taksialan palvelutasoa ei pidä lainsäätäjän toimesta vaikeuttaa.

– Perussuomalaiset arvostaa suomalaista taksialaa ja suomalaista yrittäjyyttä yleensä. Tästä syystä taksialan sääntelyn uudistaminen on tehtävä siten, ettei lainsäätäjän toimesta heikennetä alan palvelutasoa missään osassa Suomea eikä vaikeuteta yrittäjien liiketoimintaa, Niinistö kirjoittaa.

Uber voi Niinistön mielestä harjoittaa taksiliikennettä kuten muutkin suomalaiset taksiyrittäjät.

– Uber on laillinen yhtiö Suomessa, mutta Uberin maailmalla harjoittama liiketoiminta ei ole Suomessa laillista. Mielestäni Uber voi harjoittaa taksiliikennettä samoin periaattein Suomen lain mukaan kuin muutkin suomalaiset taksiyrittäjät.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää