Jussi Niinistö: Perussuomalaiset on kansallismielinen työväenpuolue

01.05.2013 |16:25

Vappu on perinteisesti työväen juhla. Yksi Perussuomalaisten toiminnan kulmakiviä on työn ja yrittämisen kunnioittaminen. Emme usko oikeistolaiseen rahavaltaan, mutta emme usko vasemmistolaiseen järjestövaltaankaan. Asian voi muotoilla kansanedustaja Juho Eerolan tavoin: ”Perussuomalaiset on työväenpuolue ilman punalippuja, ilman sosialismia.”

Mittausten mukaan olemme Suomen suurin työväestön puolue. Jäsenistöltään Perussuomalaiset on Suomen suurin pienyrittäjien puolue. Meissä siis yhdistyvät pienyrittäjät ja palkolliset – ainutlaatuisella tavalla.

Perussuomalaiset on kansallismielinen työn puolue, työväenpuolue, työmiesten puolue, työn ja yrittämisen puolue. Meillä yrittäjät ja duunarit lyövät veljenkättä kansakokonaisuuden hengessä, suomalaisen yhteiskunnan parhaaksi. Ja me aiomme olla Suomen suurin puolue vuoden 2015 eduskuntavaaleissa ja myös pääministeripuolue.

Perussuomalaisten kansanedustaja, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö puhui vappuna Kotkan torilla klo 10 ja Haminan torilla klo 11.30.

JUSSI NIINISTÖ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää