

Jussi Halla-aho vertaa Rinteen vappusatasta nigerialaiskirjeisiin – eläkkeiden korotuksia luvataan aina vaalien alla, vaikka rahaa lupauksien lunastamiseen ei ole
Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne lupasi vappupuheessaan isolle osalle eläkeläisiä 36 euron, ja vuosien mittaan 100 euron lisärahan. “Vappusatasesta” tulisi kuitenkin valtiolle Ylen haastattelemien ekonomistien mukaan jopa miljardilasku. Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mukaan eläkelupauksia ei koskaan pidetä, koska eläkeläiset ovat useimpien puolueiden prioriteettilistan hännillä.
– Iäkkäät ihmiset lankevat usein esimerkiksi nigerialaiskirjeisiin tai valepoliisien kalasteluyrityksiin. Iän myötä arvostelukyky usein heikkenee. Lisäksi vanhemmat kansalaiset ovat varttuneet aikana, jolloin tällaista systemaattista huijaamista oli vähemmän, Halla-aho toteaa Facebook-seinällään.
Samaan kategoriaan pitäisi Perussuomalaisten puheenjohtajan mukaan laskea myös eläkehuijarit, joita ilmestyy aina vaalien alla.
– Sellaiset, jotka lupaavat pientä sijoitusta, eli ääntä, vastaan korottaa vastaanottajan eläkettä tai poistaa taitetun eläkeindeksin, Halla-aho naljailee.
Se, että minkäänvärinen hallitus ei ole pitänyt näitä lupauksiaan edellisillä kerroilla, ei vähennä huijauksen tehoa, Halla-aho väittää.
– Kuten nigerialaiskirje, myös eläkehuijaus on niin kertakaikkisen houkutteleva, että edes kokemus ei täysin syö sen tenhovoimaa. Eikä kaikkien tarvitse uskoa. Riittää, että osa menee lankaan.
Rahaa ei ole
Halla-ahon mukaan eläkehuijarit eivät jätä lupauksiaan toteuttamatta ilkeyttään tai siksi, että he inhoaisivat eläkeläisiä.
– Syynä on se, että ylimääräistä rahaa lupausten täyttämiseen ei ole. Toisaalta eläkeläiset eivät sytytä poliitikkoja niin paljon, että jostakin muusta asiasta, kuten nuorten maahanmuuttajamiesten elättämisestä, oltaisiin valmiita tinkimään senttiäkään, tai että oltaisiin valmiita ottamaan lisävelkaa.
Halla-ahon mukaan kyse on prioriteeteista.
– Köyhät suomalaiset eläkeläiset ovat useimmilla puolueilla prioriteettilistan hännillä. Perussuomalaisten listalla he ovat korkeammalla kuin esimerkiksi turvapaikkaturistit. Nämä asiat ovat vastakkain.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP:n salainen muistio paljastaa: Jos demarit pääsevät hallitukseen, maahanpyrkijöille koittaa kissanpäivät – jopa rikolliset saavat jäädä Suomeen!
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää