Artikkeli kuva

Junnilalta useita aloitteita valtion talousarvioon

18.10.2019 |15:30

Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila jätti eduskunnassa perjantaina peräti 22 talousarvioaloitetta. Hän ehdottaa sekä lisäyksiä, että vähennyksiä. Junnila allekirjoitti myös Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmän kaksi yhteistä aloitetta.

Vilhelm Junnila on tyytyväinen perussuomalaisten eduskuntaryhmän esittämiin leikkauksiin maahanmuutosta ja kehitysavusta. Hän haluaa lisäksi vähentää Suomen EU-puheenjohtajakauden päästökompensaatioista 500 000 euroa.

Säästyneet varat hän käyttäisi liikennettä-, autoilua- ja kolmatta sektoria tukeviin toimiin.

– Aluepoliittiset painotukset näkyvät toimissani hallituksen esityksiä vahvemmin. Näissä on oltava aktiivinen, jotta Varsinais-Suomi pystyy pitämään puoliaan, Junnila toteaa.

Ruoka-apuun ja maanpuolustukseen

Junnila esittää 50 000 euroa maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseksi Varsinais-Suomessa, 75 000 euroa ruoka-apua Turussa tarjoavalle Operaatio Ruokakassille, 28 000 euroa Turun saariston yksityisteiden kunnossapitoon ja 60 000 euroa puutiaisaivokuumerokotuksiin Naantalin saaristoalueille.

Lounais-Suomen partiopiirille alueellisen partiotoiminnan tukemiseen esitetään 50 000 euroa ja Loimaa-seuralle 40 000 euroa.

Verkkokirjoittelusta aiheutuneeseen mielipahaan

Yllätyksenä voi pitää esitystä maahanmuuttajista aiheutuviin kustannuksiin. Somalialaisten integraatiota edistävä Berde-yhdistys saisi ehdotuksen mukaan koko valtion talousarvion pienimmän määrärahan: 100 euroa verkkokirjoittelusta aiheutuneeseen ahdistukseen ja mielipahaan.

Aloitteen perusteluissa mainitaan muun muassa mediapersoona Husu Hussein.

Hallitus leikkaa Suomen Metsästäjäliitto ry:n ympäristötöistä 100 000 euroa, jota Junnila esittää palautettavaksi.

Talousarvioaloitteissa on myös määräraha väestönkasvun ehkäisyyn Saharan eteläpuolisilla alueilla. Lisäksi tukea saisivat muutamat valtakunnalliset yhdistykset.

Liikennehankkeissa turvallisuus edellä

Junnilan talousarvioaloitteet parantaisivat merkittävästi liikenneturvallisuutta. Määrärahaa esitetään Turun kehätien vaiheittaisen suunnitelman nopeuttamiseen, valtatie 8:n meluaidan rakentamiseen välille Härkämäki-Huhko, kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Piikkiöön Vanhanunnantielle ja Sauvo-Korpela-Kinnarpyöli välisen yhdystie 1812 perusparannuksen suunnitteluun. Liedossa kolmelle valtatie 10:n kääntymiskaistalle esitetään suunnittelumäärärahaa: Kirkkotien, Metsolantien ja Nuolemonportin risteyksiin.

Junnila huomioi myös Laitilassa sijaitsevien kantatie 43:n valo-ohjatun liittymän sekä Kaukolantien ja Erik Sorolaisentien kiertoliittymien rakentamisen ja liikenneturvallisuuden parantamisen. Aloitteissa on myös Saaristotie mt 180:n tiesuunnitelman loppuunsaattaminen ja hankkeen käynnistäminen liikenneturvallisuuden parantamiseksi.

– Aloitteet mahtuvat hyvin varjobudjettimme raamiin. Vain maailmanparannuksesta tingitään, Junnila selventää.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää