LEHTIKUVA
Junnila patistaa hallitusta Nesteen biojalostamoinvestoinnissa: “Kaikki lailliset keinot käyttöön investoinnin saamiseksi Suomeen”
Naantalilainen kansanedustaja Vilhelm Junnila vaatii hallitukselta toimia, jotta Nesteen tuleva biojalostamo saataisiin Porvooseen tai Naantaliin. Kauppalehti uutisoi tänään, että Neste on kallistumassa jalostamon sijainnissa Alankomaissa sijaitsevaan Rotterdamiin.
– Kyseessä on miljardiluokan investointi ja tarjolla on uusia työpaikkoja, jotka tulevat kipeästi tarpeeseen, ilmoittihan Neste aiemmin lakkauttavansa jalostamotoiminnan Naantalissa. Myös Naantalia tulisi Porvoon lisäksi edelleen tarkastella, muistuttaa kansanedustaja Vilhelm Junnila.
Helmikuussa elinkeinoministeri Mika Lintilä vakuutti (Kauppalehti 8.2.) hallituksen tekevän kaiken mahdollisen, jotta UPM investoisi biojalostamonsa Kotkaan Rotterdamin sijaan. Nesteen kohdalla on vielä muistettava, että Suomen valtio omistaa suoraan ja Ilmastorahasto Oy:n kautta Nesteestä noin 45 prosenttia. Junnila toteaakin, että valtion omistajaohjauksen on oltava aktiivista.
Kaikki keinot käyttöön
Jättämässään toimenpidealoitteessa Junnila listaa erilaisiksi toimenpiteiksi esimerkiksi Business Finlandin investointi- ja kehittämisrahaston tuet, nopeat ja sujuvat lupaprosessit, tarvittavasta infrastruktuurista huolehtimisen sekä tarvittavan työvoiman varmistamisen. Finnveran rooliakaan ei tulisi nyt aliarvioida.
– Tärkeintä on ehdottomasti se, että kaikki lailliset keinot selvitetään pikaisesti ja houkutellaan tarvittava investointi kotimaahan. Hallituksen onkin ryhdyttävä välittömiin omistajaohjaus-, investointi- ja kehittämistoimenpiteisiin, jotta Neste valitsee Porvoon tai Naantalin biojalostusinvestointikohteeksi Rotterdamin sijaan, Junnila vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Junnila: Terroristiryhmään kuuluminen rangaistavaksi – elinkumppanit tuomiolle osallisuudesta
Junnila: Onko oikeusministeri tehtäviensä tasalla?
Junnila: Kiinalaisyritykset uhka kansalliselle turvallisuudelle – 5G- ja liitännäisteknologia poistettava siirtymäajalla
Junnila vaatii Suomea mukaan First Movers -maiden rokoteyhteistyöhön: “Aikooko Suomi Tanskan tavoin liittyä?”
Tavio: Epäisänmaallinen politiikka ajoi Nesteen Rotterdamiin
Junnila opastaa hallitusta, miten vaalit järjestetään turvallisesti
Naantalin lakkautetun jalostamon uudelleenjärjestäminen etenee, kehitysyhtiö perusteilla
Antikainen: Korkea polttoaineen hinta ajaa teollisuuden investoinnit pois Suomesta – jo toinen miljardiluokan investointi päätyi ulkomaille lyhyen ajan sisällä
Viikon suosituimmat
Jengiläinen: “En mene takaisin Haitiin!” – Trumpin rajapomo: “Kyllä menet”
Laittomasti maassa olevien rikollisten karkotukset on saatu käyntiin Yhdysvalloissa. Demokraattipoliitikot ja karkotettavat jengiläiset kiukuttelevat, mutta maahanmuuttopoliisit tekevät kiukuttelusta välittämättä ratsioitaan. Ensimmäiset palautuslennot on jo suoritettu onnistuneesti.
Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen
Argentiinan presidentti Javier Milei osallistui World Economic Forumin kokoukseen Davosissa ja piti maailman eliitin edessä räväkän puheen. Milei arvosteli feminismiin, DEI-periaatteisiin, ympäristöradikalismiin ja sukupuoli-ideologiaan liittyviä ilmiöitä ja luonnehti massamaahanmuuttoa sekä kulttuurista häpeää itsetuhoiseksi. Hän peräänkuulutti länsimaille historiallista muutosta – paluuta juurilleen.
Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee
Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.
Facebook sulki perussuomalaisten Keski-Suomen piirin kotisivut
Facebook ilmoittaa perussuomalaisten Keski-Suomen piirin sivujen sulkemisen syyksi, että piiri tekeytyisi toiseksi organisaatioksi ja ei noudattaisi Facebookin yhteisönormeja
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.
Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.