
Junnila kertoo perustuslakivaliokunnan päätöksestä: “Itäraja pysyy säpissä ja Venäjän työntämät turvapaikanhakijat sen takana”
Perustuslakivaliokunnan varapuheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) kertoo, että rajaturvallisuuslaki voidaan säätää poikkeuslakina eikä ole ehdotonta estettä päättää asiasta kiireellisessä menettelyssä. “Itäraja pysyy säpissä ja Venäjän työntämät turvapaikanhakijat sen takana”, Junnila summaa.
Eduskunnan perustuslakivaliokunta kertoi tänään tukevansa hallituksen esitystä rajaturvallisuuslain voimassaolon jatkamiseksi.
Valiokunnan pääätös tarkoittaa sitä, että nykylain voimassaoloa voidaan jatkaa samoin edellytyksin kuin aikaisemminkin. Eduskunnan täysistunto voi hyväksyä ensin kiireellisyyden 5/6 enemmistöllä ja sen jälkeen päättää asiasta 2/3 enemmistöllä.
Nykyisen rajaturvallisuuslain rajoitettu poikkeus päättyy heinäkuussa. Uudella lailla rajan turvallisuudesta huolehdittaisiin vuoden 2026 loppuun. Asiasta äänestettiin valiokunnassa luvuin 14-3.
Valiokunnan toinen perussuomalaisten jäsen Onni Rostila totesi valtion täysivaltaisuuden olevan valtion ja perustuslain keskeinen toimintaperiaate ja perusratkaisu ja tässä tapauksessa valiokunnan enemmistö siis katsoi, että sen suojaaminen tekee poikkeuslain hyväksyttäväksi ja välttämättömäksi. Rostilan mukaan “eri ihmisoikeussopimuksiin liittymällä Suomi ei ole tarkoittanut luovuttaa täysivaltaisuuttaan siten, ettei Suomi enää voisi reagoida tällä tavalla vihamielisen valtion vaikuttamiseen ja rajakontrollin menettämiseen ääritapauksessa.”
Enenmmistön kantaa vastaan äänestivät vasemmistoliitto ja vihreät sekä yksi edustaja sosialidemokraateista. Johannes Yrttiaho (vas.), Fatim Diarra (vihr.) ja Elisa Gebhard (sdp.) jättivät lausuntoon eriävän mielipiteen. Kaikki muut puolueet tukivat sisäministeri Mari Rantasen esittelemää lakia.
Itäraja pysyy säpissä ja Venäjän työntämät turvapaikanhakijat sen takana. Päätimme perustuslakivaliokunnassa, että rajaturvallisuuslaki voidaan säätää poikkeuslakina eikä ole ehdotonta estettä päättää asiasta kiireellisessä menettelyssä. Tämä tarkoittaa, että nykylain… pic.twitter.com/WmrM0Uv7LU
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) April 11, 2025
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Onko suomalainen korkeakoulutus jo täysin turhaa puuhastelua? – Ammattikorkeakoulussa kaivettiin legopalikat esille
Aikuisopiskelija Aino pitää hyvin kyseenalaisena, että Suomeen tuotetaan kansainvälisiä opiskelijoita, joilla ei ole edes perustaitoja tai mahdollisuuksia työllistyä Suomessa. Samaan aikaan hänelle tarjotaan syventävien opintojen sijaan lähiopetusta, johon kuluu mm. leikkimistä legoilla.

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Ukrainassa on meneillään Euroopan suurin mineraalivarkaus – Venäjä varastaa arvometallit miehittämiltään alueilta kiinalaisten avustuksella
Ukraina neuvottelee jälleen Yhdysvaltain kanssa mineraalivarantojensa hyödyntämisestä. Samaan aikaan Venäjä kiihdyttää valtaamiensa alueiden liittämistä itseensä ja ryöstää Ukrainan luonnonrikkauksia täyttä päätä. Apuna häärii monikasvoinen Kiina.

Keskusta ja SDP karsivat terveyspalveluita kovalla kädellä Keski-Suomessa – ”Demarit olivat valmiita vielä rajumpiin palveluverkoston leikkauksiin”
Julkisten terveyspalveluiden saatavuus huolestuttaa kansalaisia eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Keski-Suomen hyvinvointialueella palveluita karsitaan SDP:n ja keskustan johdolla rajusti.