Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Junnila: E18 Turun kehätie ja Kustavintien kevyen liikenteen väylä valtion talousarvioesitykseen

16.10.2020 |12:23

Perussuomalaisten naantalilainen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Vilhelm Junnila on esittänyt valtion ensi vuoden talousarvioon 4,2 miljoonan euron määrärahaa E18 Turun kehätien tiesuunnitelman käynnistämiseen välillä Raisio-Naantali ja 150 000 euron määrärahaa kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Kustavintiellä välillä Lemu-Raisio Somersoja.

– Rahoituspäätös pitää tehdä nyt, jotta tiesuunnitelman laatiminen voidaan käynnistää alkuvuodesta ja hanke saattaa toteuttamisvalmiuteen vuonna 2024. Tämä on yksi Suomen merkittävimmistä pääyhteyksistä ja myös paikallisesti erittäin tärkeä hanke, Junnila toteaa.

Turun kehätie kuuluu Euroopan laajuiseen TEN-T tieverkon ydinverkkokäytävään. Tie kulkee Naantalista ja Turusta Helsingin kautta Vaalimaalle. Liikenne- ja viestintävirasto on hyväksynyt yleissuunnitelman helmikuussa. Hyväksytty yleissuunnitelma mahdollistaa tiesuunnitelman käynnistämisen, mikäli hankkeelle järjestyy suunnittelurahoitus.

Liikenneturvallisuutta Kustavintielle

Maskun kunta on katsonut Kustavintien kevyen liikenteen väylän olevan tarpeellinen Saariston Rengastien kevyen liikenteen turvallisuuden kannalta, mutta myös Maskun kuntakeskusten välisenä liikenteenvälittäjänä.

– Maskun osoittamat huolet liikenneturvallisuudesta on otettava vakavasti. Pidemmällä aikavälillä on tärkeää, että kevyen liikenteen väylä ulotetaan aina Taivassaloon saakka ja siksi perusväylänpidon määrärahoja tulee vaiheittain osoittaa tälle hankkeelle vuodesta 2021 alkaen, Junnila kertoo.

Kapealla ja vilkasliikenteisellä Kustavintiellä on ollut runsaasti liikenneonnettomuuksia, joissa pyöräilijät ovat olleet osallisena.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää