Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Juniori voi Ruotsissa valita voimisteleeko poikien vai tyttöjen sarjassa – määritellystä sukupuolesta huolimatta.

04.12.2020 |15:27

Ruotsin voimisteluliitto on Dagens Nyheterin mukaan ottanut huiman loikan pyrkiessään ratkomaan sukupuolisen moninaisuuden nostamia kysymyksiä liikunnassa ja urheilussa. Nyt 13-18-vuotiaat nuoret voivat itse päättää, missä sarjoissa urheilevat – juridisesta sukupuolestaan riippumatta.

Lokakuussa julkaistu Ruotsin homoseksuaalien, biseksuaalien, transsukupuolisten, queer- ja intersukupuolisten oikeuksien yhdistyksen (RFSL) raportti osoittaa, että kyseiset ihmiset tuntevat itsensä syrjäytyneiksi erityisesti urheilussa.

RFSL suositteleekin, että nuoret 18 ikävuoteen asti saisivat itse valita kuuluvatko tyttöjen vai poikien ryhmään – juridisesta sukupuolesta riippumatta.

Voimistelijat hyppäsivät liikkuvaan junaan

Ruotsin voimisteluliitto päätti ensimmäisenä, että nuoret 13-18 ikävuoden välillä voivat itse valita puolensa. Päätös koskee sekä harrastajia, että kilpaurheilijoita.

– Identitettiään etsivät nuoret joutuvat päätöstä tehdessään kohtaamaan ennakkoluuloja ja sen myötä monia haasteita. Vähintä mitä voimme tehdä, on helpottaa heidän elämäänsä ja toivottaa heidät tervetulleeksi, sanoo Ruotsin voimisteluliiton pääsihteeri Pelle Malmborg Dagens Nyheterille.

”Haastavia tilanteita voi tulla”

Voimisteluliiton lääketieteellinen asiantuntija Åsa Ekdahl myöntää, että tiettyjä epäoikeudenmukaisuuksia voi uuden päätöksen myötä ilmetä, mutta hän ei näe tätä ongelmana.

– Voimasta ja jäntevyydestä voi jossain kohtaa olla etua ja toisessa taas joustavuudesta ja eloisuudesta. Haastavia tilanteita voi toki tulla. Toisen etu voi olla toisen haitta ja päinvastoin, siksi emme näe tässä ongelmaa. Meidän täytyy kohdata ihmiset yksilöinä ja hyväksyä heidät joukkoomme, Ekdahl sanoo.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää