

LEHTIKUVA
Julkisia esiintymisiä välttelevä Biden suostui vihdoin vaaliväittelyyn Trumpin kanssa – tiukoin ehdoin
Presidenttiehdokkaiden välillä järjestetään kaksi televisioitua väittelyä ilman studioyleisöä. Bidenin tiimi on asettanut väittelyjen järjestelyille muitakin ehtoja. Kesäkuun väittely on Bidenille ratkaiseva näytön paikka, joka voi romuttaa hänen ehdokkuutensa. Trumpin kannattajat puolestaan jännäävät, kompastuuko Biden sanakäänteisiinsä vai omiin jalkoihinsa.
Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenia on syytelty julkisten esiintymisten välttelystä. Etenkin republikaanit ovat väittäneet, että Biden ei uskalla lähteä julkiseen väittelyyn vaaligallupeissa selvästi johtavan Donald Trumpin kanssa.
Hieman yllättäen Biden kuitenkin esitti Trumpille haasteen kahdesta presidentinvaaliväittelystä ja Trump otti haasteen vastaan. Televisioväittelyt järjestetään 27. kesäkuuta ja 10. syyskuuta.
Ensimmäisen vaaliväittelyn ajankohta on poikkeuksellisen aikainen Yhdysvaltain poliittisessa kalenterissa, koska kumpaakaan osallistujaa ei vielä kesäkuussa ole virallisesti vahvistettu puolueensa presidenttiehdokkaaksi.
Tiukat ehdot vaaliväittelyjen järjestelyille
Poikkeuksellista vaaliväittelyissä on myös se, että ne järjestetään Bidenin tiimin vaatimuksesta ilman yleisöä. Väittelyt televisioidaan livenä mutta studioyleisöä ei ole läsnä.
Väittelyt suoritetaan siten, että ehdokkaat vastaavat vuorotellen toimittajan esittämiin kysymyksiin. Ehdokkaan vastatessa toisen ehdokkaan mikrofoni laitetaan pois päältä välihuutelun estämiseksi. Tämäkin tehdään Bidenin tiimin vaatimuksesta.
Yhdysvalloissa on pieni, Yleisradiota vastaava julkisen palvelun televisioverkko, mutta “Amerikan Yle” ei järjestä vaaliväittelyitä, vaan niistä huolehtivat kaupalliset kanavat. Ensimmäisen väittelyn isännöi CNN, toisen ABC. Trump ei voi odottaa myötämielisyyttä kummankaan kanavan toimittajilta.
Trump halusi kolme väittelyä yleisön edessä
Omiin kykyihinsä luottava Trump olisi halunnut, että ehdokkaiden välillä järjestettäisiin normaalit kolme vaaliväittelyä. Lisäksi Trump haluaisi, että kukin väittely kestää kaksi tuntia puolentoista tunnin sijasta ja että ehdokkaiden pitää esiintyä seisten koko väittelyn ajan.
Trumpin tiimi olisi halunnut, että väittelyt järjestetään isossa konferenssihallissa suuren yleisön edessä, koska sellaisessa tilanteessa Donald Trump on omimmillaan.
Trump haluaa Bidenin huumetestiin
Trump on myös uhonnut, että hän aikoo vaatia vastaehdokastaan antamaan huumetestinäytteen ennen vaaliväittelyä. Kuten Suomen Uutisetkin raportoi, Joe Biden selviytyi aiemmin keväällä pitämästään Kansakunnan tila -puheesta yllättävän hyvin. Trumpin mielestä tämä johtui siitä, että Biden oli pumpattu täyteen piristäviä lääkeaineita ennen puhetta.
– Biden oli pilvessä kuin leija, Trump luonnehti vastaehdokkaansa kuntoa.
Presidentillä näytön paikka
Ensimmäisen vaaliväittely 27.6. on Bidenin “viimeinen näyttö” ennen demokraattien puoluekokousta, jossa puolueen virallinen presidenttiehdokas vahvistetaan. Jos väittely menee penkin alle, demokraatit saattavat hyvinkin painostaa Bidenin luopumaan ehdokkuudesta ja nimittää jonkun toisen.
Republikaanit puolestaan jännäävät, kompastuuko Biden sanakäänteisiinsä vai omiin jalkoihinsa jo lavalle kävellessään. Tosin tällä kertaa tv-kamerat taidetaan laittaa päälle vasta kun ehdokkaat ovat jo istuneet pöytiensä taakse. Fox-kanavan juontajat toivovat, että CNN:n tai ABC:n toimittajat eivät “vahingossa” vuoda vaalitenttikysymyksiä Bidenin tiimille etukäteen.
Sekoileeko Biden taas sanoissaan?
Istuva presidentti Joe Biden on tullut surullisen kuuluisaksi siitä, että hänellä menevät usein sanat sekaisin. Äskettäin ottaessaan vastaan afroamerikkalaisten kansalaisoikeuksia ajavalta NAACP-järjestöltä saamansa elämäntyöpalkinnon, Biden luki puheensa monessa kohdassa väärin teleprompterilta.
Hän muun muassa väitti olleensa varapresidentti koronapandemian aikana ja sanoi palkinnon antaneen kansalaisjärjestön nimen väärin. Valkoisen talon tiedottajat joutuivat julkaisemaan peräti yhdeksän oikaisua Bidenin tässä yhdessä ainoassa puheessa tekemiin lipsauksiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Toimittajan väite: Bidenia kohdeltiin silkkihansikkain haastattelussa – kanavan pomot hyväksyivät joka kysymyksen etukäteen

Trump johtaa selvästi presidentinvaalien kannatuskyselyssä – yliopistomellakat heikentäneet Bidenin suosiota entisestään

Politico: Palestiinalaisia tukevia mielenosoittajia rahoittavat Bidenin suurimmat avunantajat

Yhdysvaltojen yliopistomielenosoituksia suunniteltu kuukausien ajan – taustalla häärivät hämärät järjestöt

Biden ja Trump kävivät kampanjoimassa Meksikon rajalla – Trump: “Tämä on Bidenin invaasio”

Trump julistettiin syylliseksi – mutta toteutuiko oikeus?

Biden peesaa vaalipaniikissa edeltäjäänsä: Laittomasti rajan ylittävät eivät saa enää hakea turvapaikkaa – tulijavirta tuskin kuitenkaan laantuu

Donald Trump läiski haurasta Joe Bidenia ensimmäisessä tv-väittelyssä: Avoin rajapolitiikka ja laiton maahanmuutto tuhoavat Yhdysvallat

Bidenin esiintyminen oli katastrofi – omatkaan eivät enää usko presidentin haaveisiin jatkokaudesta
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.