Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Jukka Mäkynen kysyi, ja sai vastauksen: Sisäministeri Ohisalo ei näe ongelmaa turvallisuustilanteessa

03.08.2020 |21:02

Helsingin Hietalahdessa nähtiin kesäkuussa nuorison väkivaltainen hyökkäys poliisia kohtaan. Kansanedustaja Jukka Mäkynen (ps.) jätti tapahtuminen jälkeen kirjallisen kysymyksen sisäministeri Maria Ohisalolle (vihr.), jossa hän kysyi, että aikooko sisäministeri tehdä konkreettisia toimenpiteitä poliisien ja kansalaisten turvallisuuden takaamiseksi nopeasti heikentyvässä sisäisen turvallisuuden toimintaympäristössä. Mäkynen on tyrmistynyt Ohisalon vastauksesta.

Mäkynen kommentoi Ohisalon vastausta:

– Ohisalo mainitsee vastauksessa kirjalliseen kysymykseen erilaiset poliisin toimintaa ohjaavat asiakirjat ja sen, että lopullisen päätöksen yksittäisen rikosasian tiedottamisen osalta tekee aina tutkinnanjohtaja. Eli toisin sanoen, sisäministerillä ei ole aikomustakaan muuttaa mitään poliisin nykyisessä tiedotuslinjassa, jossa maahanmuuttajataustaisten henkilöiden tekemiä rikoksia pimitetään kansalaisilta. Jos sisäministerillä ei ole valtaa muuttaa poliisin viestintäkäytäntöjä, niin kuka sen tekee? Virkamiehetkö? Sisäministeri on Suomen sisäisen turvallisuuden ylintä valtaa käyttävä henkilö, jolla on poliittinen vastuu Suomen sisäisestä turvallisuudesta. On täysin käsittämätöntä ja vastuutonta piiloutua byrokratian taakse, kun suomalaisia joutuu jatkuvasti ulkomaalaisten jengien väkivallan kohteeksi ja loppua kasvulle ei näy.

– Ohisalo puhuu vastauksessaan nuorten integroimisesta suomalaiseen yhteiskuntaan erilaisten verorahoilla rahoitettujen palveluiden avulla, eikä hän näe tai halua nähdä Suomen turvallisuustilanteen heikentyneen. Ilmeisesti naapurimaassa Ruotsissa tilannetta ei ikään kuin ole olemassa Ohisalon maailmassa. Jokaisen maalaisjärjellä varustetun täytyy ymmärtää, että Ruotsi on varoittava esimerkki, jossa rahaa on palanut tähtitieteellisiä summia maahanmuuttajien integroimiseen ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Lopputulos näistäkin isoista taloudellista panostuksista huolimatta on laaja jengiytyminen, murhien ja väkivaltarikosten räjähdysmäinen kasvu, no-go alueet ja käsikranaattien lentäminen ruotsalaisissa lähiöissä niin usein, että sitä pidetään jo uutena normaalina länsinaapurissamme. Suomella on vielä hetki aikaa pysäyttää Suomen vajoaminen Ruotsin tilaan.

– Ruotsi on epäonnistunut valtio, jossa useimmiten maahanmuuttajataustaisista henkilöistä koostuvat jengit kontrolloivat isoja alueita, minne edes poliisilla ei ole menemistä. Onko niin, että vihervasemmistohallitus haluaa Suomen Ruotsin tielle ? Maahanmuuttajataustaisten tekemistä rikoksista vaikenee niin Suomen poliisi kuin mediakin. Hyvänä esimerkkinä Kaivopuiston tappo. Hyssyttely ja rikosten tietoinen pimittäminen niin Ruotsin poliisin kuin mediankin osalta on varoittava esimerkki siitä, miten kansalaisille valehdellaan oman maan turvallisuustilanteesta. Mikäli Suomi jatkaa vajoamistaan Ruotsin tielle, niin taitaa olla vain ajan kysymys, milloin kantasuomalaiset alkavat muodostaa omia yhteenliittymiään puolustaakseen omaa turvallisuuttaan. Siis niitä tehtäviä, jotka poliisin kuuluisi hoitaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
9.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää