

SU
Juhlajulkaisu: 25-vuotias perussuomalaiset on rosoinen kansanliike, ollut alusta asti
“Perussuomalaisen puolueen viheliäisin tehtävä on puoluesihteerin tehtävä”, kertoo Ossi Sandvik hymy huulillaan. Tehtävää pitkään hoitanut Sandvik tietää mistä puhuu. Hän kertoo videolla rosoisen kansanliikkeen vaatimattomista alkuajoista sekä vuodesta 2010, jolloin liike räjähti kaikkien tietoisuuteen.
PS:n ensimmäinen puoluekokous järjestettiin Kokkolassa 25.-26.11.1995, tasan 25 vuotta sitten.
Suomen Uutiset julkaisee Sandvikin videon osana merkkipäivän viettoa.
Youtube, 4 min 7 sek.
Kokkolasta se lähti
Perussuomalainen -lehden ensimmäinen, 1995 julkaistu numero kertoi Kokkolan perustavasta puoluekokouksesta:
“Kokkola, kaupunki Pohjanlahden rannikolla, oli ensimmäisen kaksipäiväisen puoluekokouksemme tyyssijana. Osallistujia oli runsas kolmesataa, joista 240 oli hoitanut itsensä perustajajäsenenä äänioikeutetuksi kokousosaanottajaksi. [..] Aino ja Anette Närlundin, Minna Pekkarisen, Anette Svartsin ja Roy Rabbin vetämällä yhteislaululla alkoi ensimmäinen puoluekokouksemme. Toki edellisen kuuden kuukauden aikana oli tehty erilaisia valmisteluja: Oli perustettu Perussuomalaiset- Sannfinlandrna -yhdistys, rekisteröity se, kerätty parissa kuukaudessa koko maasta yli 6.000 puolueeksi rekisteröimistä kannattavia kortteja, merkitty puoluerekisteriin, päätetty puoluekokouksesta ja hoidettu kokousjärjestelyt sekä valmisteltu sille käsittelyyn tulevat asiakirjat… Kaikki tämä puolueväen perussuomalaisen talkooväen turvin, ilman ainuttakaan palkallista toimihenkilöä tai kenttätyöntekijää.”
Ensimmäinen koskaan julkaistu Perussuomalainen-lehti kertoi kattavasti perustavasta kokouksesta. Kokkolaan oli kerääntynyt 240 kokousosaanottajaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Samuli Salminen ja Simo Grönroos avaavat karuja tutkimustuloksia: Maahanmuutto ei ole ratkaisu väestön ikääntymiseen vaan Ponzi-pyramidihuijaus, joka pahentaa tilannetta

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää