

Vesa Moilanen, SYKE
Toimitus suosittelee
Viikon 15/2015 luetuin
Huhtikuu 2015 luetuin
Juha Sipilän yhtiön ja jätevesiasetuksen yhteinen taival – ensin rakennettiin laitteet, sitten sorvattiin asetus
Suomen Uutisten haltuunsa saamien dokumenttien mukaan keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän yhtiö Green Rock Oy oli keskeisessä roolissa, kun kiisteltyä jätevesiasetusta synnytettiin.
Jätevesiasetus velvoittaa suuren osan haja-asutusalueiden kotitalouksista hankkimaan tuhansia euroja maksavan puhdistuslaitteiston. Sipilän Green Rock –yhtiö on myynyt puhdistuslaitteistoja kymmenillä miljoonilla euroilla.
Jäteveden puhdistuslaitteille luotiin Suomeen niin sanotut regulaatiomarkkinat. Tällaisen markkinan luominen edellyttää aina sääntöjen muuttamista. Ellei asiaa koskevaa asetusta olisi tehty, ei tuhansien eurojen laitteita tarvittaisi lainkaan.
Ylen MOT-ohjelma arvioi jätevesilaitteiden markkinan kooksi kaksi miljardia euroa.
Hajasampo-projekti
Jätevesiasetusta alettiin pedata jo kauan sitten. Keväällä 1998 aloitettiin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) johdolla Hajasampo-projekti. Siinä selvitettiin haja-asutusalueiden jätevesien käsittelyn tehostamista. Projektissa aktiivisimmin mukana olleet yritykset Green Rock Oy, Envitop Oy ja Propipe Oy hyödynsivät projektia ja siinä saatuja välituloksia tuotekehitystoiminnassaan.
Ote Hajasampo-projektin alkusanoista.
Green Rock oli perustettu vuoden 1998 alussa, juuri ennen Hajasampo-projektin käynnistymistä. Juha Sipilän omistama yhtiö Fortel Invest Oy teki Green Rockiin merkittävän sijoituksen ja meni mukaan yhtiön hallitukseen. Sipilä oli Suomen Uutisten tietojen mukaan eräs yhtiön pääomistajista ja eräs kehityshankkeen primus motoreista.
Green Rock teki projektin aikana aktiivista pohjatyötä ja hyödynsi projektia ja siinä saatuja välituloksia tuotekehitystoiminnassaan. Projektiraportissa todetaan: “Hajasampo-projektille asetettiin sekä siihen osallistuvien tutkijoiden, kuntien ja yritysten että myös rahoittajien tahoilta monia erilaisia, varsin kunnianhimoisiakin tavoitteita. Ne vaikuttivat jo alunperin tutkimussuunnitelmaan, mutta joitakin painotuksia on täsmennetty myös tutkimustyön aikana.”
Hajasampo jätti loppuraporttinsa huhtikuussa 2001. Green Rockin osuutta kuvataan raportissa laajalti. Tekninen perusta regulaatiomarkkinan synnyttämiseksi oli nyt valmis.
Satu Hassin valtuutus
Paavo Lipposen hallitus aloitti 15.4.1999. Ympäristöministeriksi nousi Satu Hassi (vihr.). Ympäristösuojelulain yhteydessä annetiin ympäristöministeriölle asetuksenantovaltuutus, joka koski talousjätevesien teknisiä puhdistusvaatimuksia.
Ympäristöministeriö asetti vuoden 2000 lokakuussa työryhmän valmistelemaan ehdotusta, jolla tehostettaisiin haja-asutuksen jätevesihuoltoa. Työryhmä työskenteli noin vuoden ajan, ja julkaisi sitten jätevesien käsittelyä koskevan mietinnön.
Asetusta valmistelevan työryhmän sihteeri on koko asian liikkeelle sysänneen Hajasampo-projektin vastuullinen johtaja Erkki Santala. Työryhmä kuulee laitevalmistajien edustajina projekti-insinööri Niila Tastia Uponor Suomi Oy:stä, tuotekehityspäällikkö Timo Sarlinia Labko Oy:stä ja professori Esko Laksoa Green Rock Oy:stä.
Tämä mietintöä käytettiin jätevesiasetuksen pohjana.
Asetuksen eteneminen kohtasi kuitenkin odottamattomia ongelmia.
Harhautettu ministeri
Toukokuu 2002. Vihreät poistuvat hallituksesta eduskunnan myönnettyä luvan viidennelle ydinvoimalalle. Satu Hassin tilalle tulee Jouni Backman (sd.). Jätevesiasetus ei etene Backmanin noin vuoden kestävällä ministerikaudella.
Anneli Jäätteenmäen hallitus aloittaa huhtikuussa 2003. Ympäristömininisteriksi nousee Jan-Erik Enestam (rkp.).
Asetus, joka makasi Backmanin pöydällä vuoden, lähti vain kaksi kuukautta toimessaan olleelta ministeriltä eteenpäin. Uutistietojen mukaan virkamies harhauttaa Enestamia antamalla hänelle vääriä tietoja päätöksenteon tueksi.
Kesäkuun 11. päivä 2003 annetaan lopulta valtioneuvoston asetus, joka luo Hajasampo-projektissa yhteistyössä Green Rockin kanssa hahmotellun tavoitellun valtavan, kahden miljardin euron arvoisen regulaatiomarkkinan. Asetus koskee noin 400 000 haja-asutusalueen kotitaloutta, ja puhdistuslaitteet on hankittava vuoden 2014 loppuun mennessä.
Anneli Jäätteenmäen hallitus kaatuu vain kaksi viikkoa tämän jälkeen.
Tilanne tänään
Kokoomuslainen ympäristöministeri Sanni Grahn-Laasonen ilmoittaa joulukuussa 2014, että jätevesiasetuksen siirtymäaikaa pidennetään vuoteen 2018 saakka. SYKE:n selvityksen mukaan arviolta 120 000 kiinteistöä ei ole vielä tehnyt jätevesiasetuksen edellyttämiä toimia.
Sadat tuhannet suomalaiset odottavat, mitä tuleva hallitus jätevesiasiassa lopulta päättää. Moni laittaa toivonsa Juha Sipilään ja uskoo, että tämä vetää lopulta henkselit vihatulle asetukselle. Harva heistä tietää, että Sipilä on eräs niistä henkilöistä, joiden vuoksi jätevesiasetus on ylipäätään olemassa.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää