Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jopa yli 80 % hoitajista kuormittuu työkaverin kielitaidottomuudesta – Vigelius: ’’Tämä on hoitajien hätähuuto päättäjille’’

09.01.2025 |14:01

Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin eilen julkistamassa laajassa jäsenkyselyssä kartoitettiin hoitajien kokemuksia työperäisestä maahanmuutosta ja kielitaidosta. Kyselyssä suomalaisista hoitajista selvä enemmistö koki ulkomailta rekrytoitujen työntekijöiden kielitaidon riittämättömäksi ja kuormittavaksi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigeliuksen mukaan luvut ovat osoitus työperäisen maahanmuuton ilmiselvistä ongelmista.

– Hoitajista 80 % koki ulkomailta aktiivisesti rekrytoitujen kielitaidon riittämättömänä, 83 % koki kielitaidottomuuden kuormittavan heitä ja 54 % koki sen aiheuttavan vaaratilanteita. Näin laajaa ja politiikalla aiheutettua ongelmaa ei voida olankohautuksin ohittaa.

– Erityisen huolestuttavaa on, että hoitajien kokema kuormitus on kasvanut joka vuosi. Vielä vuonna 2021 hoitajista 70 % koki kuormitusta työkaverin kielitaidon puutteista, nyt 83 %.

Potilasturvallisuus vaarassa

Vigelius huomauttaa, että luvut ovat vielä huolestuttavampia kuin miltä ne ensisilmäyksellä näyttävät.

– Esimerkiksi aktiivisesti rekrytoitujen kielitaidon koki riittämättömäksi 80 % hoitajista, mutta se ei suinkaan tarkoita loppujen kokeneen sen riittäväksi. Lopuista 18 % koki kielitaidon vaihtelevaksi ja vain 1 % riittäväksi.

– Siis vain prosentti suomalaishoitajista kokee ulkomailta rekrytoitujen työkaveriensa kielitaidon riittäväksi. Se kuvaa ongelman laajuutta.

Hoitajien kuormittumisen ohella Vigelius pitää huolestuttavana etenkin potilasturvallisuuden vaarantumista. SuPerin kyselyssä vain noin joka toinen kertoi ilmoittaneensa eteenpäin kielitaidosta johtuneesta vaaratilanteesta.

– Hoitajilta kuullaan huolia paitsi tulijoiden mahdollisuuksista ymmärtää potilaan inhimillisiä huolia ja tarpeita, myös vakavia riskejä esimerkiksi lääkkeiden väärästä annostelusta ja väärälle potilaalle tarjoamisesta.

Kielitaitovaatimuksia lisättävä

Vigeliuksen mukaan Suomi nojaa liikaa ulkomaiseen sote-henkilöstöön ja samalla vaatii heiltä liian vähän. Hänen mukaansa työnantajan vastuu huolehtia henkilöstön riittävästä kielitaidosta ei toteudu käytännössä.

– Suomeen tulleilta hoitajilta testataan vain yleiskielitaito, ei ammatillista kielitaitoa. Liikaa luotetaan myös rekrytointifirmojen lupauksiin riittävästä kielitaidosta. Ei vastuuta kielenopetuksesta voi lykätä suomalaishoitajille ja -potilaille.

– Kielitaitovaatimuksia on korotettava tai kuormitus ja ongelmat vain jatkavat pahenemistaan.

PS ARKISTO

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
3.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
7.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25
10.
Suomen uutiset logo

Taloustieteen emeritusprofessori: Työn verotusta kannattaa keventää myös ylimmissä tuloluokissa – ”Yhteiskunnalle käy kalliiksi pitää kaikkein tuottavimpia ihmisiä vajaakäytöllä”

17.04.2025 |10:17

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää