Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Joensuun uusiutuvan vedyn ja synteettisen metanolin tuotantolaitokselle 60 miljoonan euron investointituki – Antikainen: Tuki on erityisen tärkeä Itä-Suomen elinvoimaisuuden kannalta

27.02.2025 |08:36

Itä-Suomi saa nyt kaivattua panostusta ja elinvoimaa, kun Business Finland on myöntänyt P2X Solutionsin Joensuun uusiutuvan vedyn ja synteettisen metanolin tuotantolaitokselle 60 miljoonan euron investointituen.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen iloitsee merkittävästä investoinnista, joka vahvistaa koko alueen kehitystä ja työllisyystilannetta.

– Euroopan komissio myönsi vuonna 2022 P2X Solutionsin Joensuun hankkeelle ns. IPCEI-statuksen (Important Projects of Common European Interest), mikä kertoo hankkeen valtavasta merkityksestä. IPCEI-vetyhankkeet ovat Euroopan tasolla huomattavia projekteja, ja nyt myönnetty investointituki vauhdittaa hankkeen etenemistä, Antikainen sanoo.

”Kokoluokassaan ainutlaatuinen”

P2X Solutionsin toimitusjohtajan mukaan investointituki antaa merkittävän sysäyksen Euroopan ja Suomen synteettisten polttoaineiden markkinoiden kehittymiselle.

– Investointituki on erityisen tärkeä Itä-Suomen elinvoimaisuuden kannalta. Pohjois-Karjalan tilanne on ollut haastava Venäjän hyökkäyssodan seurauksena, ja nyt saatu investointituki tuo alueelle kaivattua piristystä. Tämä hanke ei ole merkittävä ainoastaan Itä-Suomelle ja Pohjois-Karjalalle, vaan koko Suomelle. Business Finlandin rahoituspäätös on kokoluokassaan ainutlaatuinen, Antikainen painottaa.

”Piristystä ja hyvinvointia”

P2X Solutionsin Joensuun laitoksen uusiutuvan vedyn suunniteltu tuotantokapasiteetti on 40 megawattia. Laitoksen lopputuotteiden asiakaskunta koostuu pääasiassa meri- ja lentoliikennesektoreilta.

– Pohjois-Karjalaan saadaan nyt piristystä ja hyvinvointia. Tällaiset konkreettiset panostukset ovat juuri sitä, mitä Itä-Suomi tarvitsee.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59
10.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää